استرس عامل سفیدی مو

 استرس عامل سفیدی مو

در مجله زندگی سبز و موفقیت گشنیز دو مطلب در زمینه ارتباط استرس و سفید شدن مو و نیز تاثیر نور آبی در جلوگیری از استرس از ایرنا انتخاب و تقدیم حضورتان نموده ایم با ما همراه باشید:

محققان دانشگاه کلمبیا شواهدی را یافتند که نشان می‌دهد استرس یکی از عوامل سفید شدن موی انسان است و با از بین رفتن استرس و فشار روانی می‌توان رنگ طبیعی موها را بازگرداند.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری ساینس‌دیلی، در این تحقیقات ۴۰۰ تار مو از ۱۴ داوطلب گرفته شد و سپس با استفاده از یک تکنیک عکس‌برداری جدید وضعیت پروتئین‌های ملانین و کراتین و همچنین رنگدانه‌های موجود در بخش‌های مختلف هر تار مو مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

در نتیجه این بررسی‌ها مشخص شد در برخی از تارهای مو به جای ریشه، قسمت نوک آن‌ها سفید شده است. این وضعیت نشان می‌دهد تار مو زمانی سفید شده و پس از مدتی مجددا رنگ اصلی خود را به دست آورده است.

با توجه به این که سرعت رشد مو برای هر شخص قابل اندازه‌گیری است، محققان توانستند زمان آغاز سفیدی مو و همچنین زمان بازیابی رنگدانه طبیعی موهای هریک از داوطلبان را محاسبه کنند.
سپس با استفاده از یک پرسشنامه، وقایع و شرایط استرس‌زایی را که داوطلبان در دوره شروع سفیدی مو تجربه کرده‌بودند، ‌ شناسایی کرده و تقارن زمانی این وقایع و شروع سفیدی مو را در بسیاری از آن‌ها تایید کردند. همچنین دریافتند شروع بازیابی رنگدانه طبیعی موی یکی از داوطلبان دقیقا همزمان با شروع یک دوره تفریحی برای وی آغاز شده است.
بر اساس نتایج این تحقیقات مشخص شد استرس واقعا می‌تواند موجب سفید شدن موها شود و از بین رفتن عوامل استرس‌زا می‌تواند رنگ طبیعی موها را بازگرداند.

همچنین مشخص شد این بازیابی رنگ تنها در مورد موهایی که به دلیل استرس سفید شده‌اند و در یک فاصله زمانی نسبت کوتاه پس از سفید شدن موها رخ می‌دهد.

گزارش کامل این تحقیقات در وب‌سایت bioRxiv منتشر شده است.

جلوگیری از استرس با نور آبی

نور آبی برای رهایی از استرس معجزه می‌كند

از سوی دیگر  محققان دانشگاه گرانادا واقع در اسپانیا دریافتند قرار گرفتند در معرض نور آبی پس از تجربه فشارهای روانی، موجب تسریع رهایی از استرس و بازیابی آرامش می شود.

به گزارش ایرنا از ساینس دیلی، در این تحقیقات، منظور از فشار روانی، فشارهای كوتاه‌مدت و حاد ناشی از روابط اجتماعی است. برای مثال می‌توان به فشار حاصل از جروبحث با یك دوست یا یكی از اعضای خانواده اشاره كرد.
محققان این تحقیقات را با كمك ۱۲۳ داوطلب ۱۸ تا ۳۷ ساله به انجام رساندند. برای این منظور پس از این كه داوطلبان در معرض فشارهای روانی موردنظر قرار می‌گرفتند، آن‌ها را در دو دسته مجزا درون اتاقی قرار ‌دادند كه آرامش خود را بازیابند.
در این اتاق تنها یك لامپ LED قرار داشت. برای دسته اول از داوطلبان در این اتاق ابتدا به مدت ۱۰ دقیقه نور سفید و سپس ۱۰ دقیقه نور آبی روشن شد. برای دسته دوم ابتدا نور آبی و سپس نور سفید روشن شد. در طول مدت آزمایش نشانه‌های زیستی داوطلبان شامل ضربان قلب و فعالیت مغز مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت معلوم شد سرعت بازیابی آرامش گروهی كه ابتدا در معرض نور آبی قرار گرفتند در مقایسه با گروه دیگر بسیار بالاتر بوده است.
در واقع این گروه ظرف مدت ۱.۱ دقیقه آرامش خود را به دست آوردند در حالی كه اعضای گروه دیگر برای بازیابی آرامش به ۳.۵ دقیقه زمان نیاز داشتند.
گزارش كامل این تحقیقات نیز در نشریه Plos One منتشر شده است.

منبع: ایرنا

مطالب مرتبط

2 نظرات

  • واسه همینه که موی همه مون سفید شده چون صبح تا شب تو استرس مطلق به سر میبریم

  • […] استرس عامل سفیدی… اولین بار در […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *