تاثیر یوگا بر سلامت روان

 تاثیر یوگا بر سلامت روان

یوگا، از جمله ورزش هایی است که میان ذهن، روح و جسم هماهنگی ایجاد می کند. شاید جالب باشد بدانید یوگا در زبان سانسکریت به معنای یک پارچه‌سازی و یگانگی است که جسم و ذهن با یکدیگر پیوند می‌خورند.

تحقیقات نشان داده اند که یوگا و مدیتیشن تاثیر مثبتی بر سیستم عصبی مرکزی و سیستم ایمنی بدن دارند که سرانجام سبب احساس آرامش در فرد می شود و در بهبود رفتار وی موثر است.
اغلب افراد به اشتباه تصور می کنند که یوگا، نیازی به مربی ندارد اما یوگا با اینکه ورزش، آهسته و آرامی است اما پیش از هر چیزی لازم است تا با یک مربی حرفه ای مشورت داشته باشید تا با توجه به قابلیت های بدنی به شما تمرین های لازم آموزش دهد زیرا برخی تمرینات یو گا اگر به درستی انجام نشود، تاثیر منفی آن ها بیشتر از تاثیر مثبت و فوایدشان است.

فواید یوگا

۱یوگا، باعث افزایش انعطاف پذیری می شود.

یکی از مهمترین و اصلی ترین فواید یوگا، انعطاف پذیری بدن است. یوگا به شما کمک می کند تا بدنی انعطاف پذیری داشته باشید و هم چنین تاثیر بسزایی در تقویت عضلات دارد از این رو در درمان بسیاری از دردهایی نظیر زانو درد، کمردرد و … موثر است‌.

۲یوگا، بر سلامت روانی تاثیر مثبتی دارد.

همانطور که اشاره شد یوگا، بر ذهن و روان نیز تاثیر دارد و ارتباط مستقیمی با کاهش استرس دارد و مدیتیشن به شما کمک می کند تا زندگی شادتری داشته باشید و احساس خوبی را تجربه کنید. بر طبق تحقیقات افرادی که چندین بار در هفته تمرینات یوگا را انجام می دهند کمتر دچار افسردگی می شوند و علاوه بر آن سیستم ایمنی قوی تری نسبت به سایر افراد دارند.

۳در شکل گیری زندگی سالم دخالت دارد.

زمانی که تمرینات یوگا را به طور مداوم انجام می دهید به صورت ناخوداگاه به سمت زندگی سالم حرکت می کنید و خواهید دید که به مرور زمان غذاهای سالم تری را مصرف می کنید و مصرف سبزیجات و میوه نسبت به قبل افزایش یافته است و در نهایت احساس خوشایندی نسبت به خود پیدا می کنید.

تاثیر ورزش یوگا بر سلامت روان و آرامش

۴باعث افزایش تمرکز می شود.

در یوگا، لازم است که تمرکزتان را افزایش دهید و حتی باید بر روی دم و بازدم هایتان متمرکز شوید. در این صورت یاد میگیرید که در لحظه زندگی کنید و به انسان شادتری تبدیل می شوید. و هم چنین نمی توان تاثیراتی را که این ورزش بر روی هوش و حافظه می گذارد را نادیده گرفت.

۵به خواب عمیق کمک می کند.

اغلب انسان ها از خواب ناآرام و کابوس های شبانه شکایت می کنند اگر شما هم از این دسته افراد هستید و تمایل دارید که خواب آرامی داشته باشید، تمرینات یوگا می تواند گزینه ی مناسبی برای سلامت روان شما باشد. خواب عمیق و آرامش، ذهن خلاق، بازدهی بالا هنگام کار و مهم تر از همه سلامت جسمانی را به دنبال دارد.

۶یوگا، سبب کاهش درد می شود.

تحقیقات نشان داده است افرادی که به طور مکرر در یک ناحیه از جسمشان از درد رنج می برند، تمرینات یوگا توانسته است که به مرور زمان درد را تسکین دهد.

۷باعث آگاهی می شود.

این ورزش به شما کمک می کند تا نسبت به جسم و ذهن خود آگاهی داشته باشید و به هر میزان که این آگاهی افزایش می یابد خواهید دید که می توانید احساس خشم، ناراحتی، استرس و اضطرابتان را به خوبی کنترل کنید و در نهایت سبب می شود تا رفتار و افکار مثبتی داشته باشید که تاثیر بسزایی در افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس نهایتا سلامت روان شما دارد.

منبع:خبرگزاری دانا

در همین زمینه بخوانید:

چگونه مثبت اندیش باشیم

طبیعت درمانی و نقش آن در رفع استرس و افسردگی

مطالب مرتبط

1 نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *