حریم شخصی چیست؟

 حریم شخصی چیست؟

حریم شخصی مساوی با احترام به حقوق یکدیگر

هر فردی یک حریم شخصی برای خود دارد که دیگران نباید از این حریم تجاوز کنند. هر نوع تجاوزی به این حریم با بی احترامی به حقوق یکدیگر همراه می شود.

هر فردی در زندگی شخصی خود یک سری از رفتارها را انجام می دهد که مورد قبول دیگران هستند. اما در مقابل رفتارهایی هم وجود دارند که شاید هر فردی آن را دوست نداشته باشد. در هر دو صورت این خود شما هستید که برای زندگی تان تصمیم می گیرید. اجازه ندهید تا هیچ فردی در این حریم پا نهد.

لزومی ندارد تا افرادی که در اطراف شما هستند و حتی با هم زندگی می کنید از همه جزئیات زندگی باخبر باشند. در صورتی که اگر افراد حریم شخصی یا یک مرزی را مشخص کنند، تعادل به زندگی آنها باز می گردد.

وجود مرز شاید صمیمیت کمتری را به دنبال داشته باشد اما قطعاً شما را از بسیاری مسائل زیان بار در امان می دارد. این به نوعی یک فرد را پیش از تقاضای آن کنترل خواهد کرد. به عنوان مثال شما از قبل حریم شخصی را مشخص خواهید کرد که من از ساعت ۱۰ به بعد بیرون نخواهم آمد. بنابراین اگر دوستی این تقاضا را داشته باشد، می داند که شما از قبل دلیل نیامدن را عنوان کرده اید. بنابراین با شما تماسی نخواهد گرفت.

حریم شخصی یا یک مرز یعنی با قطعیت به گفته ی خود پایبند باشید. در صورتی که شما حرفی بزنید و سپس خود آن را انجام ندهید، قطعاً دیگران هم به شما احترامی نمی گذارند. در جواب سؤال شما مبنی بر رعایت نکردن حقوق شخصی پاسخ این که آیا خودت هم رعایت میکنی را می دهند. در آن لحظه شما هیچ جوابی نخواهید داشت. 

حریم شخصی

حریم شخصی چه زمانی واقعی می شود؟

زمانی که شما بتوانید توانایی نه گفتن را داشته باشید، بنابراین حریم شخصی خود را حفظ میکنید. هیچ گاه از تصمیمی که می گیرید سریعاً تغییر مسیر ندهید. هیچ گاه از جواب منفی که می دهید در عذاب نباشید. همیشه به آنچه که به شما آرامشی می دهد توجه کنید. برخلاف آنچه دوست دارید عمل نکنید.  

 به خود ارزش بگذارید. این بسیار خوب است که شما مورد قبول همه افراد باشید اما به شرطی که ارزش واقعی خود را زیرپا نگذارید. تلاش برای دوست داشته شدن تا حدی ارزش دارد که به خود واقعیتان بی احترامی نشود. 

همیشه در دسترس بودن هم خوب نیست!

شما خود یک زندگی شخصی دارید. در اطراف شما خانواده و دوستان و همکاران و . . . حضور دارند که هریک نیازهایی دارند و شاید از شما برای برآورده شدن طلب کمک کنند. اما همیشه در دسترس بودن هم خوب نیست. برخی به جای واژه لطف برداشت دیگری دارند. سعی کنید فرد مهربانی باشید اما نه به هر قیمتی. برخی به حقوق خانواده خود برای انجام دادن کار دیگران احترام نمی گذارند.   

راه حل هایی برای باور داشتن یک حریم شخصی    

اولین تغییر را در خودتان انجام دهید. این را قبول کنید که شما یک انسان متشخص و در عین حال محبوب هستید. اما در مقابل نباید هر فردی به خود اجازه دهد تا به حریم شما تجاوز کند. برای همه مهربانی کنید اما به اندازه و در زمان مناسب. پس این را باور داشته باشید که داشتن یک حریم شخصی برای هر انسانی ضروری است.  

شما با مرز بندی که انجام می دهید به راحتی می توانید رفتار دیگران را هم نسبت به خود کنترل کنید. کمی در مورد این جمله فکر کنید! در این صورت هر فردی از شما هر انتظاری ندارد. گاه و بیگاه مزاحمتی برای شما به وجود نخواهد آمد و به تمامی کارها رسیدگی خواهید کرد. مرزبندی را حتی برای همسر، فرزندان و خانواده نزدیک خود هم انجام دهید. 

درخواست ها را طبقه بندی کنید!

رفته رفته باید به این تشخیص برسید. که کدام تقاضا می تواند برای شما زیان بار باشد و کدام درخواست واقعاً یک درخواست کمک است.

حریم شخصی خود را در جایی بنویسید

اگر تاکنون به این موضوع فکر نکرده اید، پس هم اکنون وقت آن رسید تا بتوانید خودتان را بشناسید.در این کاغذ از همه ی آنچه که در زندگی خوشتان می آید یا از آن بیزار هستید بنویسید. در این صورت می توانید آنها را به بقیه هم گوشزد کنید. 

در همین زمینه بخوانید:

واقعیت های شگفت انگیز قدرت عذرخواهی

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *