در سفر با هواپیما این کارها را انجام ندهید

 در سفر با هواپیما این کارها را انجام ندهید

برای خیلی ها سفر با هواپیما به اندازه کافی استرس و فشار روانی دارد و طبیعی است که در این بین بیمار شدن در مسافرت باعث مضاعف شدن این فشار خواهد شد. برای اینکه در طول پرواز  گرفتار انواع و اقسام بیماری های سفر نشوید به هنگام سفر با هواپیما و مسافرت های هوایی سعی کنید از انجام کارهای زیر دوری کنید:

 

هرگز با پای برهنه در هواپیما راه نروید!

بعضی افراد عادت کرده اند تا دستشویی با پای برهنه میروند که کار بسیار خطرناکی است. ممکن است لیوان شکسته یا جسم تیزی روی زمین باشد. ضمنا کف به ظاهر تمیز هواپیما پر از جرم  و مملو از آلودگی ها است.

پا برهنه بودن در سفر با هواپیما

برای نوشیدنی های خود یخ نخواهید

جالبه بدانبد که بر اساس تحقیقی در سال ۲۰۰۴ که بر روی منبع ذخیره آب ۳۲۷ فروند  هواپیما صورت گرفت ، فقط ۱۵درصد از هواپیما ها استانداردهای سلامت مربوطه در این خصوص را داشته اند. هر چند در حال حاضر دیگر آب موجود در منبع آب هواپیما برای نوشیدن سرو نمی شود  ولی یخ ها هنوز از همانجا تامین می شوند که  طبیعتا ممکن است آلوده به میکروب و باکتری باشند. ترجیحا در هواپیما از بطری آب بخورید و برای سایر نوشیدنی ها هم تقاضای یخ نکنید.

 

تمام طول پرواز را روی صندلی تان ننشینید

در پرواز های طولانی مدت  نشستن روی صندلی  به مدت طولانی  ممکن است خطر لخته شدن خون در پا را افزایش دهد ، پس  از صندلی تان بلند شوید و کمی قدم بزنید یا حرکات کششی انجام دهید. لباس تنگ هم نپوشید تا جریان خونتان عادی باشد. این نکته مهم را فراموش نکنید  که پایتان را هر یک ساعت کمی تکان دهید.

نشستن طولانی مدت در مسافرت هوایی
از لنز تماسی استفاده نکنید

اگر می توانید در طول پرواز به جای لنز، عینک بزنید. هوای داخل هواپیما خیلی خشک است و می تواند باعث تحریک چشم ها  شود. همچنین خوابیدن با لنز ممکن است برایتان مشکل ایجاد کند.

 

دریچه  هوای بالای سرتان را نبندید

اگر احساس سرما می کنید  بهتر است ژاکتی دورتان بپیچید تا دریچه را ببندید.  چرا که این گردش هوا باعث کشته شدن میکروب ها قبل از رسیدن به بدن شما خواهد شد.

تهویه هواپیما و سفر های هوایی

اگر غذایتان روی  سینی افتاد  هرگز آن را نخورید

میز غذای جلوی صندلی شما در هواپیما استریلیزه نیست و هرچند که گفته می شود معمولا روزی یکبار شسته می شوند ولی بر اساس تحقیقات انجام شده این سینی ها یکی از آلوده ترین نقاط هواپیما بوده  و  میتوان گفت که افراد برای هرکاری از آنها استفاده می کنند، پس زیاد روی تمیزی شان حساب نکنید.

 

از پتوها استفاده نکنید

باز هم شواهد بسیاری حاکی از آن است که پتوها و بالشی که در هواپیما در اختیارتان قرار می دهند  ممکن است به خوبی تمیز و ضدعفونی نشوند. در نتیجه می توانند محل مناسبی برای تجمع حشراتی مثل شپش و میکروب ها باشند. پس از آنها استفاده نکنید. بهتر است در سفر با هواپیما  پتوی شخصی خودتان را به همراه داشته باشید.

 

پتوی شخصی در مسافرت هوایی

نوشیدن آب را فراموش نکنید!

مهم ترین چیز در طول پرواز نوشیدن آب است. پس اگر می خواهید دچار بیماری نشوید حتما تا جایی که می توانید آب بخورید. و صد البته که آب بطری و بسته بندی بنوشید.

چای و قهوه را فراموش کنید

قبلا هم گفتیم که ترجیحا نباید از آب منبع هواپیما استفاده کنید و به همان بطری آبتان قانع باشید. نکته دیگر اینکه قهوه باعث کم شدن آب بدنتان می شود پس در سفر با هواپیما بهتر است دور نوشیدنی های کافئین دار و مدر مثل چای و قهوه حتی الامکان خط بکشید.

به دکمه سیفون توالت دست نزنید

یکی دیگر از نقاط بسیار  آلوده هواپیما ها سرویس توالت و دستشویی هستند. دستشویی ها مکان مناسبی برای تجمع انواع میکروب ها و باکتری ها و عوامل بیماری زا در سفر هستند، پس دستهایتان را به خوبی بشویید و از یک دستمال توالت برای فشار دکمه سیفون استفاده کنید.

 موقع خواب سرتان را به پنجره تکیه ندهید

موقع خوابیدن و چرت زدن به این موضوع فکر کنید که افراد زیادی در سفر های قبلی این کار را انجام داده اند و ممکن است آثار  عطسه، سرفه یا خمیازه شان هنوز روی پنجره هواپیما مانده باشد. این پنجره ها بطور بالقوه  می توانند منبع میکروب های بیماری زا باشند.

شلوارک نپوشید

اتا جایی که می توانید لباس هایی بپوشید که کاملا قسمتهای بدنتان که روی صندلی قرار می گیرند را بپوشاند. صندلی های هواپیما  هم مثل دیگر قسمت ها خیلی تمیز نیستند. پس سعی کنید شلوارک نپوشید.

اگر حالتان خوب نیست، حتما به مهماندار بگویید

مهمانداران برای شرایط اضطراری پزشکی آموزش های لازم را دیده اند و قادرند  خیلی از موارد را کنترل و راهنمایی لازم را ارایه کنند. پس اگر حالتان در سفر مساعد نیست یا هر مشکلی که داشتید حتما با آنها درمیان بگذارید.

در سفر با هواپیما این کار ها را نکنید

در همین زمینه بخوانید:

راه های پیشگیری ترس از پرواز

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *