دو ماهگی نوزاد ؛ باید ها و نباید ها

 دو ماهگی نوزاد ؛ باید ها و نباید ها

این روزها نوزاد کوچک شما وارد دو ماهگی زندگی خود شده است و بیش از چهار هفته است که از زندگی شما با کودکتان می گذرد.

بی شک در هفته های گذشته شرایط سخت تر و البته دل مشغولی های بیشتری داشتید. اما اکنون پس از گذشت ۲۸ روز تقریبا خود را پیدا کردید و شرایط تا حدودی عادی تر شده است.

اما یادتان باشد برای بازگشت به زندگی قبلی، عجله نکنید و به خود فشار نیاورید چرا که بدن شما هنوز در حال بهبود است و نوزاد متولد شده در دو ماهگی نیز هنوز به زمان های زیادی جهت مراقبت نیاز دارد.

اقدامات لازم برای شروع دو ماهگی

از ابتدای دو ماهگی زمان شکم را شروع کنید

زمان شکم دقیقاً همان چیزی است که باید بر اساس آن کودک خود را بر روی شکم قرار دهید. در این سن او احتمالاً به اندازه کافی قوی است که کمی سر خود را بالا ببرد.

در این هفته ماهیچه های گردن کودک شروع به رشد می کند. با دادن چند دقیقه وقت به صورت روزانه به او کمک کنید که گردن او قوی تر شود.

برای این عمل او از عضلات پشت و شانه استفاده می کند ، بنابراین باعث قوی تر شدن گردنش خواهد شد.

یادتان باشد خیلی از نوزادان در دو ماهگی از این کار استقبال نمی کنند. پس در صورتی که با ممانعت کودک خود مواجه شدید نگران نشوید.

البته می توانید زمان این کار را کوتاه قرار دهید تا نوزاد خسته نشود.

با گریه نوزاد کنار بیایید

اگرچه در طی این مدت همیشه با گریه های نوزادتان فکر کرده اید که مشکلی از سمت شما رخ داده است که او را به گریه وا داشته، اما باید بدانید گریه کردن تنها راهی است که او برای داشتن ارتباط با اطرافیان از آن استفاده می کند.

براساس یافته محققان: “شایع ترین دلایل گریه کردن کودک گرسنگی ، خوابیدن یا بیدار شدن پس از یک خواب کامل است.”

اما گاهی نیز ممکن است او به دلایل دیگری مثلا خارش پا یا ترسیدن از زنگ تلفن شما گریه کند.

اما هر چه که هست شما از این به بعد و در دو ماهگی کودک خود، به خوبی می توانید دلیل گریه های او را تشخیص دهید و مشکل را برطرف نمایید.

شما می توانید راه های آرام کردن نوزاد را در کیدمام فرا بگیرید و گریه نوزاد دلبندتان را مدیریت کنید.

یک حمام کودک بخرید

دو ماهگی نوزاد

بی شک طی این چهار هفته حمام کردن نوزاد برای شما کمی ترسناک بوده است و مدام به دنبال کسی بودید که در حمام کردن نوزاد به شما کمک کند.

حتی ممکن است در حمام کردن به دلیل لیز بودن او کمی عصبی هم شده باشید.

اما اکنون و در ابتدای دو ماهگی شما می توانید یک حمام کودک بخرید و با استفاده از تورهای ویژه نگهداری نوزاد که روی وان نصب می شود بدون دردسر و بدون نیاز به کمک کسی او را بشویید.

با افسردگی پس از تولد مقابله کنید

این دوران خاص، بخشی از زندگی جدید شما به عنوان یک مادر است. افسردگی پس از زایمان در اغلب موارد برای مادران ایجاد می شود که در آن زنان دچار حالت های خاصی از بی حوصلگی می شوند.

راه های زیادی برای غلبه بر افسردگی پس از زایمان وجود دارد که می توانید آن ها را به کار ببندید.

اما اگر بیش از چند هفته و حتی با شروع دو ماهگی کودک خود به طور مداوم و بدون هیچ دلیلی احساس گناه می کنید، حساس شده و گریه می کنید و این احساسات تسکین نمی یابد، با کسی که به او اعتماد دارید در مورد درمان این حالت صحبت کنید.

اگر این روش هم جواب نداد مشاوره با یک دکتر روانشناس می تواند به شما کمک زیادی بکند.

از خودتان هم مراقبت کنید

حالا که شما مادر شده اید و با اینکه کودک شما وارد دو ماهگی خود شده است، اما باز هم تمام وقت خود را صرف نوزادتان می کنید و مدام در حال تغذیه کردن یا تمیز کردن و خواباندن نوزاد هستید.

از طرف دیگر نیز درگیر انجام کارهای منزل هستید؛ این کارها با وجود عوارض پس از بارداری که در بدن شما وجود دارد ممکن است شما را دچار مشکل کند.

کافیست به گره های واریس روی پاهای خود فکر کنید.

بسیاری از مادران پس از تولد نوزادشان به دلیل فعالیت های زیاد و کارکردن بیش از حد دچار مشکل واریس می شوند و درد و رنج زیادی را به جان می خرند.

سعی کنید از ابتدای دو ماهگی فعالیت ها را کمتر کنید. مقدار بیشتری آب بنوشید و غذاهای فیبر دار و ملین و میوه زیاد بخورید.

خون ریزی خود را مدیریت کنید

طبیعی است تا شش هفته پس از تولد خونریزی داشته باشید.

در ابتدا خون ریزی بسیار زیادی وجود دارد اما کم کم سبک تر می شود. اگر پس از این مدت یعنی بعد از شروع دو ماهگی نوزاد، خونریزی شما همچنان ادامه یافت حتما با پزشک زنان خود صحبت کنید و علت آن را پیدا نمایید.

از دست دادن خون زیاد می تواند به کم خونی و فقر آهن منجر شود و این مشکل بر خلق و خو و توانایی شما در انجام کارها تاثیر گذار خواهد بود.

اگر فکر می کنید دچار کم خونی شده اید، حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

کیدمام در این مطلب کلیات باید ها و نباید های شروع دو ماهگی زندگی نوزادتان را برای شما بیان کرد.

امید آنکه این نکات در مراقبت هرچه بهتر از خود و نوزاد دلبندتان موثر بوده باشد.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *