رابطه بین حس بویایی و چشایی با بیماری کرونا

 رابطه بین حس بویایی و چشایی با بیماری کرونا

یکی از علائمی که شاید ارتباطی با بیماری مهلک کرونا داشته باشد، از دست دادن حس بویایی و چشایی آن هم به صورت کاملاً ناگهانی خواهد بود.

این ویروس که کووید-۱۹ نام دارد، یک دنیا را درگیر خود کرده و افراد بسیاری را به کام مرگ کشانده است. در هر جایی که پا می گذارید علائمی از این بیماری مهم را مشاهده می کنید.  حتی علائم روانی ترس از کرونا هم این روز ها موجب شده تا چهره ها در زیر ماسک ها پنهان شوند. یکی از علائمی که شاید به صورت تک گیر در برخی از افراد دیده شده از دست دادن یکباره حس چایی و بویایی می باشد. برخی بر این باور هستند که در موارد بسیار خفیف این بیماری چنین علامتی وجود دارد. به همین دلیل بررسی های انجام شده در کل دنیا را با شما به اشتراک می گذاریم تا اطلاعات بیشتری در خصوص آن داشته باشید.

آنوسمی و کرونا

برخی این گونه می پندارند که حس بویایی آنها به همراه حس چشایی از بین می رود. اما در حقیقت اینطور نیست، در ابتدا آنوسمی رخ می دهد. یعنی به صورت کاملاً ناگهانی حس بویایی شما از بین می رود. به دنبال از دست رفتن این حس چشایی هم کار نمی کند. شما نمی توانید بو و مزه بسیاری از غذاها را متوجه شوید و این خود حس بسیار بدی را القا می کند. بسیاری از افراد بی اشتهایی دارند و غذایی نمی خورند.  

اما آیا این علامت می تواند ابتلای ۱۰۰% را بیان کند؟

در واقع اینگونه نیست. تنها از دست دادن این دو حس نمی تواند به معنای ابتلای واقعی باشد. در ابتدا نیاز است تا شما معاینه شوید. تست های مربوط به تأیید این بیماری را انجام دهید. همچنین همراه داشتن علائمی دیگر مثل تب به همراه سرفه های خشک و مشکل در نفس کشیدن می تواند به معنای ابتلا به چنین بیماری باشد.

 اما با توجه به مواد مثبتی که تنها این دو علامت را دارا بودند، توصیه می شود تا حد امکان شرایط قرنطینه را رعایت کنند و تنها در موارد ضروری از خانه خارج شوید. تا زمانی که واقعاً علائمی از این بیماری را ندارید و همچنین علائم موجود زندگی ما را مختل نمی کند بهتر است تا در خانه بمانید و از تغذیه مناسب بهره ببرید. برخی از داروها توسط متخصصین تجویز می شوند که از مصرف خودسرانه آنها جداً خودداری نمایید.یکی از مهمترین داروهای تجویزی در این خصوص داروی فاوپییراویر میباشد.

 رابطه بین حس بویایی و چشایی با بیماری کرونا

برای تست کردن چه راه حلی وجود دارد؟

یکی از آزمایش ها بهره بردن از آب نباتی است که در داخل آن حالت ژله ای با طعمی ترش یا شیرین وجود داشته باشد. برای حس کردن طعم نیاز است تا آب نبات را جویده و بینی خود را بگیرید. در صورتی که طعم را احساس کنید یعنی حس چشایی شما کار می کند.

 در حین جویدن برای بررسی حس بویایی نیاز دارید تا ناگهان بینی خود را بگیرید. اگر پس از این گرفتن بویی وجود داشته باشد که معمولاً می توانید همه بوهای اطراف را تشخیص دهید، یعنی بویایی شما هیچ مشکلی ندارد. اما اگر در هر دو حالت هیچ بو و هیچ طعمی را احساس نمی کنید باز هم جای نگرانی وجود ندارد. شاید به صورت موقتی باشد و پس از مدتی برطرف شود. یادتان باشد که خودبیمارانگاری که در این ایام بسیار شایع است مشکلات جانبی و روانی دیگری میتواند در پی داشته باشد.

 اگر برای چند روز این علامت را دارید بهتر است که از قرنطینه دو هفته ای جهت جلوگیری از انتشار احتمالی ویروس کرونا  بهره ببرید. سعی کنید از ظرفیتهای دورکاری و غیرحضوری نهایت استفاده را ببرید و در صورت اجبار به حضور در محیطهای پرخطری مثل ادارات و  بانکها توصیه های ضدکرونایی را حتما جدی بگیرید.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *