راه های تشخیص مربوط به التهاب در داخل بدن

 راه های تشخیص مربوط به التهاب در داخل بدن

التهاب در داخل بدن از هر نوعی که باشد به مرور زمان به بیماری خطرناکی تبدیل خواهد شد، بنابراین بهتر است تا در همان ابتدا تشخیص داده شود.

التهاب به خودی خود یک بیماری خطرناک بشمار نمی رود، اما رفته رفته با آسیب هایی که به بدن وارد می کند مقاومت بدن را کاهش داده و علائم شدیدی را نشان می دهد. متأسفانه در برخی از شرایط هیچ عاملی برای التهاب وجود دارد، اما التهاب رخ می دهد. این عامل به صورت خود به خودی از سوی بدن اتفاق می افتد. بدن سیستم ایمنی را فعال می کند و به اعضای خود آسیب می رساند. با گشنیز همراه باشید تا با انواع التهابات بدن آشنا شویم:

انواع التهابات

این بیماری که تنها علائم آن تشدید عفونت و متورم شدن محل درگیر بوده می تواند در انواع مختلف دیده شود. برخی از آنها از نوع حاد، برخی از نوع مزمن هستند. درجه ابتلا می تواند از خفیف تا متوسط و شدید تغییر کند. بنابراین بر اساس علائم می توانید این درجه را بررسی نمایید. درمان ها هم بر اساس نوع آنها متفاوت خواهد بود.

 علل ابتلا به انواع التهاب

ورود هر نوع باکتری یا ویروسی نظیر کرونا به بدن، سوختگی های عمیق، ویروس سرماخوردگی، تغییر در وضعیت مفاصل و عضلات همانند ضربه یا رگ به رگ شدن در مسابقات ورزشی، تغییر در وضعیت سلامتی عروق و… در این حالت چنین علامتی دیده خواهد شد. اگر این تغییر وضعیت در همان ابتدا رفع نشود رفته رفته در داخل خون نفوذ پیدا کرده و حتی می تواند به قلب هم برسد. در صورت تشدید عفونت مرگ را به دنبال دارد.

 علل ابتلا به التهاب از نوع مزمن

در صورتی که این بیماری به صورت مزمن باشد یعنی علت اصلی آن از ماه ها یا سال ها پیش وارد بدن شده است. در بین بیماری ها می توانیم به بیماری های قلبی، انواع بیماری های کبدی و تنفسی اشاره کنیم. علت برای چنین بیماری هایی از گذشته تا به امروز علتی وجود داشته که تنها با درمان های روزانه رفع خواهد شد.

 علائم اصلی

افرادی که در اکثر مواقع بسیار خسته هستند و انرژی برای انجام کارها ندارند، همچنین ابتلا به انواع دردهای مفصلی، تغییرات در وضعیت گوارشی بخصوص درد در معده، نله یا آبریزش از بینی و چشم ها، تغییرات پوستی نظیر قرمزی و دانه های ریز، سرفه های شدید و پشت سرهم، حتی قرمزی و خونریزی از لثه می تواند به عنوان علامتی از چنین بیماری باشد.

 تشخیص التهاب به روش های مختلف

آزمایش  CRP، افزایش ESR، افزایش تعداد گلبول های سفید، کاهش سطح آلبومین خون از جمله مهم ترین علائم آزمایشگاهی مربوط به ابتلا می باشد.

برای پیشگیری نیاز است تا وضعیت ایمنی بدن خود را بهبود ببخشید. رعایت یک رژیم غذایی مناسب، ورزش روزانه، کاهش وزن در صورت چاقی، کاهش موقعیت های استرس زا و اضطراب های ناشی از آن، رعایت خواب کافی، کاهش مصرف موادی همانند گوشت قرمز فراوان که می تواند هر نوع علامتی را در بدن افزایش دهد.  در پایان همانند همیشه این نکته را متذکر میشویم که در صورت بروز هرگونه علایم التهاب و بیماری قبل از انجام هرکاری حتما به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه نمایید.

در همین زمینه بخوانید:

درد سمت راست پایین شکم چه دلایلی میتواند داشته باشد؟

مطالب مرتبط

5 نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *