روغن دنبه مفید یا مضر؟

 روغن دنبه مفید یا مضر؟

روغن دنبه روغنی است که شاید در بین بسیاری از روستاییان به صورت روزانه هم مصرف شود. این روغن را در طب سنتی و قدیمی نوعی روغن برای درمان می دانند. برای بررسی بیشتر این ادعا با ما همراه باشید.

اما بررسی های اولیه نشان می دهند که افراد مصرف کننده از این روغن که در ردیف انواع روغن حیوانی قرار گرفته و طبقه بندی میشود پس از مدتی به بیماری های عروق دچار می شوند. چربی فراوان ناشی از مصرف این روغن رفته رفته در عروق جای خود را باز نموده و در همان جا روغن ذخیره می کند. اما در مقابل افرادی که متخصص طب سنتی هستند مصرف این نوع روغن را مضر نمی دانند بلکه  مفید هم می دانند.

چرا مصرف روغن دنبه در روستاییان عوارضی را به دنبال ندارد؟

در حقیقت شما باید در ابتدا تفاوت اصلی بین دو زندگی شهری و روستایی را در نظر داشته باشید. عموماً در روستاها مردم از ابتدای صبح شروع به کار و فعالیت دارند و  هرآنچه که به عنوان یک غذا مصرف کنند پس از مدت زمان کوتاهی در بدن آنها از بین خواهد رفت. بنابراین حتی اگر وعده های غذایی خود را با روغن دنبه تهیه کنند با توجه به نوع فعالیت هیچ ذخیره ای در عروق آنها باقی نمی ماند.

اما در مقابل در افرادی که در شهرها زندگی می کنند فعالیت وجود ندارد. آنها حتی پیاده روس ساده روزانه تنها برای ۱۰ دقیقه را هم انجام نمی دهند. مسلماً مصرف روغن حیوانی تأثیر بدی را بر روی بدن آنها باقی می گذارد. روز به روز افزایش وزن پیدا خواهند کرد و در مقابل می توان گفت که تمامی چربی به وفور در عروق قلبی آنها دیده می شود که در نهایت سکته و مرگ قلبی را به دنبال خواهد داشت.

متخصصان طب سنتی توصیه می کنند که بهتر است روغن دنبه به صورت خالص استفاده نشود. در ابتدا باید آن را در درون تابه قرار دهید تا ذوب شود سپس باید پیاز به آن اضافه کنید. در صورتی که این روغن بدون پیاز استفاده شود بو و طعم بدی را به غذا می دهد که شاید به مزاج همه ی افراد خوش نیاید. بنابراین توصیه می شود تا حد امکان در داخل آن پیاز اضافه کنید. بوی پیاز بوی بد روغن دنبه را می گیرد و ضرر آن را هم کمتر می کند.

خواص اصلی روغن دنبه

افرادی که این روغن در برنامه روزانه آنها قرار دارد گویی نقش مهمی را در کلاژن سازی ایفا خواهد کرد. در واقع پوست آنها شفافیت زیادی دارد و تیرگی موجود در زیر چشم ها و برخی از نقاط پوست هم از بین می رود. انرژی که این روغن به شما می دهد سه برابر بیشتر خواهد بود بنابراین باید به نوعی این انرژی را هم بسوزانید تا ذخیره آن آسیبی به بدن شما وارد نکند. 

علاوه بر اثرات مثبت بر روی زیبایی پوست صورت و بدن می توانیم به تأثیر بر روی سیستم عصبی توسط آن هم اشاره نماییم که عموماً سبب رفع انواع مشکلات عصبی و افسردگی ناشی از آنها خواهد بود. برخی از افراد ادعا می کنند که اگر دردهای مربوط به سیاتیک در بدن شما وجود دارد بهتر است تا این روغن را استفاده کنید.

زمانی که روغن دنبه را به غذا اضافه می کنید یک طعم خوبی می دهد و علاوه بر آن غذای شما را از لحاظ  طبع یا مزاجی گرم خواهد کرد. بنابراین افرادی که در مناطق سردسیر زندگی می کنند و معده آنها به دلیل سردی همیشه دچار مشکلاتی است باید از این روغن کمک گیرند.

مطالب مرتبط

2 نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *