شیفت شب و رفع خستگی های ناشی از آن

 شیفت شب و رفع خستگی های ناشی از آن

یکی از سخت ترین شرایط شغلی را می توان به شیفت شب نسبت داد که پس از مدتی بر روی سلامت فرد تأثیر منفی را برجای می گذارد.

یک فرد عادی نیاز دارد تا در طول شب به استراحت بپردازد. در واقع ریتم خواب به صورتی در بدن فعالیت می کند که فرد باید در شب به خواب فرو برود. اگر این خواب به میزان کافی باشد فرد هیچ گاه احساس خستگی ندارد. علاوه بر آن سلامت بدن هم تضمین می شود. اما در صورتی که این زمان کمتر از حد تعریف شده باشد، در آن زمان مشکلات یکی پس از دیگری اتفاق می افتد.

برخی از افراد در شغل هایی مشغول هستند که باید در شیفت شب فعالیت کنند. البته توصیه می شود که این شب به صورت متمادی نباشد. در این شرایط بدن به شوک مواجه شده و احتمال بروز هر نوع بیماری بالا می رود. بنابراین بهتر است تا هر چند شب یکبار شیفت شب داشته باشید. اما عملاً در برخی از مشاغل همانند کارخانجات این شرایط رعایت نمی شود.

شغل پرستاری هم یکی از مشاغلی است که نیاز به شیفت شب دارد. اما در شغل پرستاری گاهاً فرد می تواند به اتاق استراحت برود و برای چند دقیقه ای استراحت کند. در هر صورت ریتم بدن در این وضعیت تغییر می کند. بر اساس ریتم همیشگی در یک بازه زمانی به شدت احساس خواب دارید، اما رفته رفته با بی خوابی ایاز این بازه عبور خواهید کرد. از آن پس تنها خستگی را  بیش از پیش احساس خواهید کرد.

 

شیفت شب و رفع خستگی های ناشی از آن

برای رفع خستگی حتماً به مصرف یک غذای مناسب بپردازید!

برخی از افراد به واسطه خستگی شیفت شب از خوردن صبحانه امتناع می ورزند. این کار بسیار غلط و این خستگی را مضاعف خواهد کرد. بنابراین توصیه می شود که حتماً به خوردن وعده صبحانه بپردازید و سپس برای خواب آماده شوید. حتی خوردن یک نان و پنیر می تواند به سلامت بدن شما کمک زیادی کند. 

شیفت شب و بهترین وعده غذایی

برخی از مشاغل بسیار سخت تر از تصور ما هستند . به عنوان مثال در کارخانجات کارها سنگین و بسیار حساس است. بنابراین برای انرژی داشتن جهت انجام چنین کارهایی و دوری از خستگی نیاز است تا وعده غذایی مناسبی مصرف کنید. بهترین غذا ترکیبی از غلات خواهد بود.

همچنین می توانید از سبزی در کنار غلات به همراه کمی پروتین کمک بگیرید تا در طول شب انرژی کافی داشته باشید. سعی کنید تا پیش از زمان شروع کار خود حتماً از نوشیدنی گرم و کافئین دار کمک بگیرید. اما توصیه می شود که این نوع از نوشیدنی ها به میزان زیاد مصرف نشود.

شیفت شب و حذف مایعات

برخی به دلیل مشغله کاری در این بازه زمانی نوشیدن مایعات را از برنامه خود حذف می کنند. در این صورت به سیستم های مختلفی در بدن خود آسیب می زنید. یکی از آنها سیستم ادراری که با مصرف نکردن مایعات به مدت طولانی از ادرار کردن هم پرهیز می کنید. رفته رفته عملکرد کلیه ها تحت تأثیر قرار می گیرند.   

علاوه بر آن با حذف مایعات مشکلاتی از نظر گوارشی برای دفع مدفوع هم پیدا خواهیدکرد. سعی کنید تا با مصرف چند لیوان آّب به همراه یک وعده غذایی مناسب و یک میوه شب خود را سپری کنید.  حتماً پس از صرف صبحانه به خواب بپردازید تا مجدداً انرژی از دست رفته بدن خود را بازیابی کنید.

در همین زمینه بخوانید:

لطفا گریه کنید!

اجتناب ازخستگی مفرط شغلی

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *