فاویپیراویر؛ تأیید یا رد اثرات درمانی آن در کرونا

 فاویپیراویر؛ تأیید یا رد اثرات درمانی آن در کرونا

یکی از داروهای احتمالی برای درمان شدن این بیماری ویروسی یعنی کرونا را فاویپیراویر معرفی نمودند. با اثرات درمانی آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

بررسی ها نشان می دهند که داروی ویروسی به نام فاویپیراویر می تواند بر روی درمان کرونا ویروس تأثیر مثبتی را به همراه داشته باشد. اما باز هم بررسی ها ادامه دارند تا بتوانیم به یک نتیجه منطقی برسیم. باید به آزمایش های بیشتری برای بررسی و همچنین نتیجه گیری پرداخته شود. تعداد موارد تست شده باید بیشتر از تعداد فعلی باشند تا به تحلیل منطقی رسید.

داروهای زیادی برای درمان بر کرونا ویروس بررسی می شوند. اما  صرفا پس از بررسی و انجام یک سری آزمایشهای خاص و ممکن است گاهی تا مدتها به درازا بکشد مشخص می شود که این داروها میتوانند بر روی انواع دیگری از این ویروس اثر گذار باشند. در حقیقت می توانیم بگوییم که جود انواع مختلف و جهش یافته از یک ویروس می تواند کار را سخت تر کند. شاید دارویی که در کشوری دیگر بتواند شرایط  مطلوب و مثبتی در درمان یک بیماری برجای گذارد ، در کشور ما با پاسخ منفی همراه باشد.

فاویپیراویر (favipiravir) چیست و چه کارایی دارد؟

در واقع این نکته را حتماً بخاطر بسپارید که این نوع دارو می تواند در درمان بیماری انفلوانزا هم تأثیرگذار باشد. بیماری که علائم و عوارضی همانند کرونا را به دنبال دارد و فرد را در خانه در بستر بیماری قرار می دهد. این دارو می تواند توقفی را برای ویروس سارس به وجود آورد، اما حالا در رابطه با کرونا ویروس ها باید به نتایج آزمایش ها توجه داشت.

نتایج بررسی شده به چه صورتی است؟

در حقیقت آزمایش برای تعیین مؤثر بودن این دارو نشان دهنده آن است که در دو گروه این بررسی صورت پذیرفت. در دسته اول گروهی قرار دارند که بیماری کرونا از نظر کووید ۱۹ قطعی است. این افراد این دارو را برای دوبار در روز دریافت می کنند. علاوه بر این دارو حتی از  اینترفرون استنشاقی هم کمک گرفته می شود تا تأثیر این دو با هم بررسی شود. در مرحله بعدی دور داروی دریافتی کمتر از مرحله اول خواهد بود.

گروه دیگری هم به عنوان یک گروه کنترل در نظر گرفته شد تا با دارویی دیگر بررسی شوند. نتایج مقایسه این دو گروه بدین شرح است که گروه دریافت کننده فاویپیراویر در تعداد روزهای کمتری به دفع ویروس پرداختند. اما در گروهی این این دارو مصرف نشد، تعداد روزها به ۱۱ روز رسید.

پس از این مرحله به یافته های آزمایشگاهی هم پرداختند. در خصوص تصویربرداری از ریه یافته ها این چنین نشان می دهند که آزمایشات با نتایج مثبتی همراه بودند و درگیری ریه به نسبت قبل کمتر شد.

فاویپیراویر؛ تأیید یا رد اثرات درمانی آن در کرونا

اثرات دارویی مثبت از  فاویپیراویر

در این دارو پس از نتایج آزمایشگاهی به دست آمده افراد احساس بد کمتری را نسبت به گروه دیگر داشتند. در واقع می توانیم بگوییم که این افراد پس از مصرف دارو از عوارض جانبی شدید رنج نمی بردند. علاوه بر این سرعت رشد ویروس سریع تر کاهش می یابد. ریه سریعاً پاک می شود و فرد از تنگی نفس و عوارض دیگر کرونا ویروس در امان خواهد بود.

 چرا برای استفاده از این دارو تردید وجود دارد؟

برای استفاده از این دارو تردید وجود دارد، زیرا تمامی افراد با علائم حاد از سنین بالا و پایین انتخاب نشده اند. بیشتر افراد با سن پایین بودند که در زمان ابتدایی از بیماری این دارو بر روی آنها تست شده است. شاید اگر دارو در مراحل بالاتر بیماری در افراد مسن تر تست شود با تغییراتی همراه شود. بنابراین هنوز نتیجه آزمایشات قطعی نیست و تا تست های دقیق تر باید منتظر ماند.

 در پایان یاداوری این نکته در خصوص مطالبی که در زمینه مسائل دارویی و درمانی در رسانه ها منتشر میشود مجدادا از سوی گشنیز مورد تاکید میباشد که تجویز هرگونه دارو یا درمان برای بیماران صرفا میبایستی از سوی پزشک و مراکز درمانی صورت گرفته و تمامی مطالب منتشره در این خصوص صرفا جنبه اطلاع رسانی داشته و تحت هیچ شرایطی جایگزین مراجعه به پزشک یا مراکز درمانی نمیباشد.لذا مثل همیشه تاکید میکنیم تنها راه و موثرترین روش درمان هر بیماری صرفا از طریق مراجعه به  مراکز درمانی و پزشکان  محترم میباشد.

گردآوری از اینترنت

در همین زمینه بخوانید:

از شایعه تا واقعیت مشکلات تنفسی پس از بهبودی کرونا
کرونا و زنان باردار
توصیه های ضد کرونایی در بانکها

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *