ماساژ سنگ داغ چیست و چه مزایایی دارد؟

 ماساژ سنگ داغ چیست و چه مزایایی دارد؟

هنگام ماساژ سنگ گرم چه اتفاقی می‌افتد؟
ماساژ سنگ داغ یک نوع از انواع ماساژ درمانی است. این نوع ماساژ به رسیدن به آرامش و کاهش تنش عضلانی و آسیب به بافت نرم در سراسر بدن کمک می‌کند. به بیانی دیگر ماساژ سنگ داغ،  یکی از انواع متنوع ماساژ می ­باشد که در آن درمانگر از سنگ ­های صاف و داغ بر روی دست خود و یا قرار دادن آن بر روی بدن بیمار استفاده می­ کند. گرما منجر به شل شدگی عمقی و نیز گرم شدن عضلات می­ شود و به همین دلیل درمان­گر می­ تواند به صورت سریع و عمقی کار کند.

در خصوص منشا ماساژ سنگ داغ گفته میشود که سنگ ­های داغ که توسط آتش داغ شده ­اند توسط افراد بومی آمریکا برای درمان ماهیچه ­های دردناک استفاده می شود، ولی استفاده مدرن از سنگ­های داغ در ماساژ توسط Mary Nelson ساکن Tucson آریزونا صورت گرفت.

وی روش استفاده از سنگ­ های داغ خود را تحت نام تجاری درمان LaStone ثبت کرد، که دارای جنبه­ هایی از آموزه­ های بومی ­های آمریکایی بوده و نیازمند آموزش و کسب گواهی می ­باشد. برای آشنایی بیشتر با ماساژ سنگ داغ با  گشنیز همراه باشید.

در طول ماساژ سنگ داغ، سنگ‌های صاف، مسطح و گرم در قسمت‌های خاصی از بدن قرار می‌گیرند. سنگ معمولا از بازالت یا سنگ سیاه مرمر ساخته شده است، که یک نوع سنگ آتشفشانى سیاه است که گرما را حفظ می‌کند. با توجه به خدمات بهداشتی دانشگاه نیوهمپشایر، سنگ‌های ماساژ داغ ۱۳۰ تا ۱۴۵ درجه گرم می‌شوند.

سنگ ممکن است در مکان‌های زیر قرار داده شود:

 • در امتداد ستون فقرات شما
 • بر روی شکم
 • بر روی قفسه سینه
 • بر روی صورت
 • بر روی دستان
 • بر روی پا و انگشتان پا

متخصصان ماساژ ممکن است با در دست داشتن سنگ‌های داغ برای اجرای تکنیک‌های ماساژ در روش ماساژ سوئدی مانند موارد زیر استفاده کنند:

 • حرکت طولانی
 • حرکات دایره‌ای
 • حرکات ارتعاشی
 • ضربه زدن
 • مالش دادن

گاهی اوقات از سنگ‌های سرد نیز در طول ماساژ سنگ داغ استفاده می‌شوند. سنگ‌های سرد ممکن است پس از سنگ‌های داغ برای آرام کردن عروق خونی و آرامش پوست استفاده شوند.

۶ مزیت ماساژ سنگ داغ

ماساژ سنگ داغ

تمام ماساژها به طور کلی زیر چتر درمان‌های پزشکی قرار می‌گیرند. آنها برای به عنوان درمان مکمل برای درمان بسیاری از بیماری‌ها تبدیل شده‌اند. در اینجا برخی از مزایای استفاده از ماساژ سنگ داغ را عنوان خواهیم کرد:

۱- کمک به خلاص شدن از تنش و درد عضلانی 

از گرما برای مدت طولانی است که برای کاهش تنش و درد عضلات و همچنین درمان آرتروز استفاده می‌شود. استفاده از گرما باعث می‌شود که جریان خون در منطقه آسیب دیده افزایش یابد. همچنین ممکن است اسپاسم عضلانی را کاهش دهد و انعطاف پذیری و محدوده حرکت را افزایش دهد. ماساژ سنگ سرد به کاهش التهاب کمک می‌کند. بسته به نشانه‌های شما، استفاده از سنگ‌های سرد و داغ در طول ماساژ ممکن است مفید باشد.

۲- کاهش استرس و اضطراب

طبق اعلام انجمن ماساژ درمان آمریکا، “ماساژ درمانی می‌تواند برای تسکین استرس موثر باشد.” تحقیقات این نظریه را حمایت می‌کند. یک مطالعه در سال ۲۰۰۱ نشان داد ماساژ ده دقیقه‌ای موجب بهبود پاسخ‌های قلبی-عروقی مانند کاهش سکته مغزی شده است. مطالعه‌ای در سال ۱۹۹۷ نشان داد که صندلی ماساژ در محل کار و ۱۵ دقیقه استفاده از آن به طور قابل توجهی باعث کاهش استرس در مقایسه با استارحت ۱۵ دقیقه‌ای بدون ماساژ شده است.

 

مزایای ماساژ سنگ داغ

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ نشان داد افرادی که تحت عمل جراحی شکم و رحم قرار داشتند پس از انجام ماساژ بعد از عمل درد، تنش و اضطراب کمتری داشتند.

۳- بهبود خواب 

یک بررسی در سال ۲۰۰۶ نشان داد ماساژ ممکن است جایگزین مناسبی برای قرص‌های خواب آور در بزرگسالان مبتلا به بی‌خوابی باشد. این تحقیق نشان داد که ماساژ کمر آرامش و خواب را افزایش می‌دهد.

یک مطالعه در سال ۲۰۰۱ نشان داد که نوزادان مبتلا به مشکلات خواب که به وسیله والدینشان یک ماساژ ۱۵ دقیقه‌ای را تجربه می‌کنند سریع‌تر به خواب می‌روند. آنها همچنین هوشیار، فعال و مثبت بودند. اگرچه به طور کامل مشخص نشده است چرا، ولی گمان می‌شود ماساژ به لذت بردن از خواب خوب کمک می‌کند.

در بسیاری از افراد مبتلا به سینوزیت سردرد همراه همیشگی آنها است که در این مواقع این سردردها باعث بی‌خوابی آنها می‌شود. انجام انواع ماساژها به خصوص ماساژ سنگ داغ و ماساژ سینوسی می‌تواند بهترین راه برای رهایی از بی‌خوابی و بهبود خواب باشد.

۴- کاهش علائم بیماری‌های خودایمنی

ماساژ سنگ داغ ممکن است از شرایط دردناکی مانند فیبرومیالژی را تسلی بخشد. فیبرومیالژی بیماری است که باعث درد گسترده و مزمن می‌شود. براساس مطالعه ای در سال ۲۰۰۲، افراد مبتلا به فیبرومیالژی که ماساژ ۳۰ دقیقه‌ای داشتند، خواب طولانی‌تری داشتند، درد کمتری داشتند و مقدار ماده P (ماده‌ای که کارش انتقال سیگنال‌های درد است) کمتری، نسبت به افرادی که آرامش درمانی می‌کردند، داشتند. با این حال، قبل از اینکه ماساژ یک درمان استاندارد برای فیبرومیالژی شود، تحقیقات بیشتری لازم است.

 

ماساژ سنگ داغ

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد یک ماساژ ملایم مانند ماساژ سنگ داغ می تواند برای افرادی که مبتلا به روماتیسم مفصلی هستند مفید باشد. شرکت کنندگان در این مطالعه کمتر درد داشتند، قدرت بیشتری گرفتند و همچنین میزان حرکت بیشتری پس از یک ماه ماساژ درمانی را تجربه کردند.

۵- کاهش علائم سرطان 

در مطالعه‌ای بزرگ و سه ساله که در مجله “Pain and Symptom Management” منتشر شد، چگونگی تحت تاثیر قرار گرفتن درد، خستگی، استرس و اضطراب، حالت تهوع و افسردگی در ۱۲۹۰ نفر مبتلا به سرطان مورد بررسی قرار گرفت.

این مطالعه نشان داد ماساژ، به خصوص ماساژ سوئدی، علائم سرطان، حتی در افرادی که علائم قابل توجهی دارند، را بهبود می‌بخشد. محققان بر این باورند که استفاده آرامبخش از لمس انسان نقش مهمی را در این زمینه ایفا می‌کند.

۶- افزایش ایمنی بدن

ماساژ ممکن است باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود. بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۰، یک جلسه ماساژ سوئدی اثرات مثبت و حادی بر ایمنی داشته است. نمونه‌های خون گرفته شده قبل و بعد از ماساژ کاهش آرژینین وازوپرسین، هورمونی که به تنظیم فشار خون و نگه‌داری آب کمک می‌کند را نشان می‌دهد.

چه کسی می‌تواند از ماساژ سنگ داغ استفاده کند؟

ماساژ سنگ داغ

هر کس که دچار تنش عضلانی و درد، بی‌خوابی یا استرس است می تواند از ماساژ سنگ داغ استفاده شود. اگر یک بیماری مزمن دارید که باعث درد می‌شود، با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا ماساژ سنگ داغ برای شما مناسب است یا خیر.

خطرات و هشدارها

هنگامی که ماساژ توسط یک متخصص آموزش دیده انجام می شود، ایمن است. شرایطی وجود دارد که باید از آن اجتناب کرد. قبل از ماساژ دادن با پزشک خود مشورت کنید:

 • اختلالات خونریزی یا مصرف رقیق کننده خون
 • بر روی پوست شما سوختگی وجود داشته باشد
 • زخم های باز
 • سابقه لخته شدن خون
 • در ۶ هفته قبل از ماساژ جراحی داشته باشید
 • شکستگی یا پوکی استخوان شدید
 • تعداد پایین پلاکت (ترومبوسیتوپنی)
 • دیابت

ماساژ قبل از زایمان ممکن است به کاهش استرس و کاهش علائم ناراحت کننده بارداری کمک کند. با این حال، اکثر متخصصین ماساژ از ماساژ سنگ داغ برای زنان باردار استفاده نمی‌کنند. اگر باردار هستید، باید فقط ماساژ را با تایید پزشک خود و آن را زیر دست یک ماساژور آموزش دیده برای پیش از زایمان انجام دهید.
برای جلوگیری از سوختگی، همیشه باید یک مانع از قبیل حوله یا ملحفه، بین سنگ‌های ماساژ داغ و پوست شما وجود داشته باشد. نحوه داغ کردن سنگ‌ها را با ماساژور خود چک کنید. برای داغ کردن سنگ باید از دستگاه حرفه‌ای استفاده شود. هرگز از سنگ‌هایی که طبق روش‌های زیر داغ می‌شوند استفاده نکنید:

 • مایکروویو
 • آرام پز
 • صفحه داغ
 • فر

ماساژ سنگ داغ

مطالعات نشان می‌دهد ماساژ سنگ داغ ممکن است راه مفید برای کاهش استرس و اضطراب، آرام سازی و کاهش درد و تنش عضلانی باشد. ماساژ سنگ داغ ممکن است برای شرایط و موقعیت‌های مختلف مفید باشد.
مطالعات بیشتری برای پیدا کردن تاثیرگذار بودن ماساژ درمانی نیاز است. ممکن است یکی از دلایل آن لمس توسط انسان باشد. برای بسیاری از مردم، لمس احساس اتصال و امنیت را ارائه می‌دهد.
برای اطمینان از داشتن یک ماساژ سنگ داغ موفق، فقط از ماساژور آموزش دیده برای کار با سنگ‌های داغ استفاده کنید. ممکن است در حین ماساژ یا روز بعد احساس کوفتگی کنید. این ممکن است به دلیل ماساژ و فشار بر روی بافت‌ها باشد. شما نباید احساس درد کنید. اگر درد در طول ماساژ ناراحت کننده یا دردناک باشد، آن را به اطلاع ماساژور برسانید. در پایان همواره یادمان باشد که سبز زندگی کنیم.

منبع با اندکی تغییر: vinok.ir

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *