مزایای شاد بودن در محیط کاری

 مزایای شاد بودن در محیط کاری

شاد بودن در محل کار یک اصل اساسی است بطوری که میتوان ادعا کرد که بدون شاد بودن در محیط كاری، ساير ترفند هاي مرتبط با ارتقاي بهره وري آنچنان كه بايد مفيد و تاثير گذار نخواهند بود . اگر شما مي خواهيد بهتر و بيشتر كار كنيد ، باید پاره اي ملاحظات را مد نظر داشته باشيد از جمله بايد برنامه ريزي مدون و مشخصي براي كارتان داشته باشيد .

این روز ها با توجه به گسترش شیوع ویروس کرونا و تهاجم بی امان انبوهی از اخبار غم انگیز و تاسف بار از هر طرف, کارکنان سازمان ها  و شرکت ها بیش از هر زمانی در معرض استرس و افسردگی های روحی قرار داشته و جای خالی شادی و محیط های شاد کاری بصورت آشکاری در همه جا احساس میشود. اما حذف شادی نه تنها در محل کار که بطور کلی بدلیل تناقضات آشکار آن با روحیه انسانی منجر به آسیب های جبران ناپذیری خواهد شد. برای آشنایی با مزایای شاد بودن در محیط کار با گشنیز همراه باشید:

اولويت ها را رعايت كنيد و بدانيد چه كاري را در چه مرحله اي انجام د هيد اما بايد به اين مساله توجه كنيد كه تا وقتي از كاري كه مي كنيد ، لذت نبريد و آن را دوست نداشته باشيد ، كاري از پيش نخواهيد برد . مهم ترين و كليدي ترين عامل براي افزايش بهره وري، بيش از هرچيز ديگري، شاد بودن در محل كار است.

در مجموع ده دليل براي اهميت د اشتن شادي در محل كار براي افزايش بهره وري مي توان برشمرد كه در اينجا به آنها اشاره مي شود .

۱. افراد شاد با ديگران بهتر كار مي كنند

افراد شاد و سرزنده تاثير مثبتي بر اطرافيان خود مي گذارند و مي توانند پيوند هاي نزديك تري با ديگران د ر محيط كار برقرار کنند و اين يعني: كار گروهي بهتر، بهبود روابط بين كارمندان و مديران، افزايش رضايت مندي مشتريان و ارباب رجوع و سرانجام افزايش فروش محصولات و خدمات

۲. افراد شاد ، خلاق تر هستند

بهترين راه براي خلق ايده هاي نو و بهبود و ارتقاي بهره وري، همان شاد بودن در محل كار است. هنگامي كه يك محيط شاد و مملو از عشق به كار بر يك شركت حاكم باشد ، ايده هاي مبتكرانه و نوآورانه در آنجا موج خواهد زد و زمينه مساعدي براي افزايش انعطاف پذيري، مسووليت پذيري و تفكر خلاق به وجود مي آيد و تمام اين فرآيند هاي مثبت تا مدت ها در درون شركت جاري خواهند بود .

۳. افراد شاد به جاي شكايت كرد ن درباره مشكلات، آنها را حل مي كنند .

هنگامي كه كسي كار شما را دوست نداشته باشد و از انجام دادن آن لذت نبرد ، هميشه از كاه كوه مي سازد و به جاي تلاش براي حل مشكل، از وجود آن اظهار شكايت و نارضايتي مي كند و به اصطلاح عاميانه «هميشه غر مي زند »، در حالي كه يك كارمند شاد و علاقه مند ، هميشه در پي حل مشكل و رفع موانع موجود است.

۴. افراد شاد ، انرژي بيشتري دارند

افراد پرنشاط هميشه با انرژي و انگيزه بيشتري كار مي كنند و همين مساله بر ميزان بهره وري و بازدهي آنها مي افزايد .شاد بودن یکی از راهکار های بسیار موثر در اجتناب از خستگی مفرط شغلی می باشد.

۵. افراد پرنشاط ، خوش بين تر هستند

افراد شاد و پرنشاط، روحيه اي مثبت تر و خوش بينانه تر دارند و آينده را روشن تر مي بينند و تجربه ثابت كرده كه موفقيت و بهره وري بيشتر در كار، در گرو داشتن روحيه مثبت انديشي و خوش بينی، چه براي مديران و چه براي كاركنان خواهد بود . اگر افراد به موفقيت و كاميابي، اعتقاد راسخ داشته باشند ، موفق و كامياب خواهند شد و براي رسيدن به اين اعتقاد ، باید شاد و خوش بين بود .

مزایای شاد بودن در محیط کاری

۶. افراد شاد ، انگيزه بيشتري براي كاركردن دارند

انگيزه بيشتر و قوی تر يعني بهره وري و كارآمدي بيشتر و بهترين و مطمئن ترين راه براي افزايش انگيزه كاركنان، شاد كردن آنها در محيط كار وعلاقه مند ساختن آنها نسبت به كاري كه مي كنند ، است. آري، اين شادي است كه انگيزه مي آورد و همه را به حركت وا مي دارد .

۷. افراد شاد كمتر بيمار مي شوند

بيمار شدن، دشمن بهره وري است و مهم ترين عامل در بيمار شدن پي در پي كاركنان، نه عوامل بهداشتي و ارگانيك، بلكه بي علاقگي و نگراني نسبت به كار است. يك بررسي در مورد بيش از ۲۱ هزار نفر از پرستاران آمريكايي نشان داده است آن دسته از پرستاراني كه شغلشان را دوست ندارند و در محيط كارشان احساس شادي و لذت نمي كنند ، بيشتر دچار بيماري هايي چون سرطان و ديابت مي شوند .

۸. افراد شاد ، سريع تر و بهتر ياد مي گيرند

هنگامي كه افراد ، شاد و آسوده خاطر باشند ، گنجايش و توانايي بيشتري براي يادگيري چيز هاي جديد در محيط كار پيدا مي كنند و همين مساله بر ميزان بهره وري آنها مي افزايد .

۹. افراد شاد ، نگران اشتباه كردن نيستند و در نتيجه كمتر اشتباه مي كنند

هنگامي كه افراد ، پرنشاط و مثبت انديش هستند ، از احتمال بروز اشتباهات اتفاقي نمي هراسند و د ر صورت بروز چنين اشتباهاتي، به جاي ناراحت شدن مي كوشند از آنها درس بگيرند و به جاي مسوول دانستن ديگران به خاطر بروز اشتباهات، در پي حل مشكل و برطرف ساختن آن برمي آيند . چنين رويكردي موجب كاهش چشمگير ميزان اشتباهات و افزايش ميل به آموختن و پند گرفتن از آنها در ميان كاركنان خواهد شد .

۱۰. افراد شاد ، تصميمات بهتري مي گيرند

آخرین مورد در خصوص مزایای شاد بودن در محیط کار این است که افرادي كه در محيط كارشان، شاد و خوش بين نيستند ، به طور دائم دچار بحران و ناتواني در اتخاذ تصميمات درست هستند . اين دسته از افراد از كوته بيني و محدود نگري رنج مي برند و قادر به مشاهده همه ابعاد قضيه نيستند و در نتيجه به اتخاذ تصميمات كوتاه مدت و زود گذر بسنده مي كنند اما افراد شاد و بلند نظر، به افق هاي دور دست مي نگرند و تصميماتي بهتر، آگاهانه تر و اولويت مندتر مي گيرند .

كلام آخر

اگر شما خود را در اوج قله موفقيت كاري و در بهترين مرتبه ممكن احساس مي كنيد ، بدانيد كه عامل اصلي تمام موفقيت ها و پيشرفت هاي شما در اين واقعيت ساده نهفته است كه شما از آنچه انجام مي دهيد ، لذت مي بريد و در محيط كارتان شاد هستید و به عبارت بهتر، عاشق كارتان بودن موجب به حداكثر رسيدن بهره وري و بازدهي شما شده است. اما آيا فقط شاد بودن است كه موجب افزايش بهره وري مي شود يا اينكه با افزايش بهره وري، احساس شاد بودن نیز بيشتر مي شود ؟ در پاسخ به اين پرسش بايد گفت كه تاثير مثبت و سازنده دو عامل شادي و بهره وري برهم، رابطه اي دوسويه و علت و معلولي است. با اين همه، بايد دانست كه در اين رابطه دوسويه، كفه ترازو به سمت شادي و نشاط سنگينی مي كند و براي رسيدن به بهره وري مضاعفي كه ما را در آينده شادتر كند ،باید حتما شاد بود و با نشاط كار كرد .

پرسش آخر

چه كنيم تا در محيط كار شاد باشيم و از آن لذت ببريم؟
برای این کار:

  1. از شغلي كه داريد ، لذت ببريد و اولويت كاري تان را حول محور آن بخش هايي از كارتان متمركز كنيد كه شما را شاد مي كند و دوستشان داريد .
  2. هميشه در جست وجوي شغل جديدي باشيد كه بتواند شادترتان كند ، پس اگر مطمئن هستيد كه شغل كنوني شما از انعطاف پذيري كافي براي شاد كردنتان برخورد ار نيست، آنجا را ترك كنيد و كار جديدي براي خود دست و پا كنيد.تغییر سبک زندگی در عصر جدید یکی از ضروریات زندگی امروزی میباشد!
  3. در نهایت مقاله کوتاه ما در خصوص ۱۰ راه برای شاد بودن در محیط کار را حتما بخوانید

در همین زمینه بخوانید:

چگونه چهره و ذهنی شاد تر داشته باشیم

مطالب مرتبط

2 نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *