هورمون عشق

 هورمون عشق

آیا  اسم هورمون عشق یا همان اکسی توسین تا کنون به گوشتان خورده است؟ محققان در مطالعه‌ای دریافتند که زوج‌هایی که در اولین مراحل دلبستگی و روابط عاشقانه هستند، سطح اکسی‌توسین در بدن آنها به‌طور قابل‌توجهی نسبت به همتایان غیرعاشق‌شان بالاتر است.برای آشنایی بیشتر با هورمون عشق با ما در مجله گشنیز همراه باشید:

اما اکسی‌توسین به چیزی بیش از ورود به یک رابطه عاشقانه جدید گره خورده است. برخی از این موارد عبارتند از: اعتماد، زل زدن به یکدیگر، یکدلی، خاطرات رابطه مثبت، وفاداری، ارتباط مثبت، پردازش نشانه های ارتباط و…

اکسی‌توسین دقیقا چیست؟
اکسی توسین هورمونی است که به عنوان یک انتقال دهنده عصبی عمل می کند و نقش مهمی در تولید مثل دارد. در زنان، این هورمون باعث بروز علائم زایمان و ترشح شیر مادر شده و در مردان، به حرکت اسپرم کمک می کند.

آیابدن بطور طبیعی اکسی‌توسین تولید می‌کند؟

اکسی توسین یک هورمون طبیعی است. این هورمون توسط هیپوتالاموس – منطقه کوچکی در پایه مغز شما – تولید و توسط غده هیپوفیز مجاور ترشح می شود.

ارتباط آن با دوپامین و سروتونین چگونه است؟
اکسی توسین، دوپامین و سروتونین اغلب به عنوان “هورمون‌های شادی” شناخته می‌شوند. وقتی جذب شخص دیگری می‌شوید، مغز شما دوپامین ترشح می‌کند، سطح سروتونین شما افزایش می‌یابد و اکسی توسین تولید می‌شود. این باعث می‌شود که شما موجی از احساسات مثبت را احساس کنید.

چگونه اکسی توسین می‌تواند بر احساسات شما تأثیر مثبت بگذارد؟

یک بررسی از تحقیقات نشان می‌دهد که اکسی‌توسین تأثیر مثبتی بر رفتارهای اجتماعی مرتبط با موارد زیر دارد: آرامش، و اعتماد ثبات روانی کلی. همچنین نشان داده شده که این هورمون زمانی که در قسمت‌های خاصی از مغز ترشح می‌شود، سطح استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد.

اطلاعاتی در مورد هورمون عشق یا اکسی توکسین

اکسی‌توسین چگونه می‌تواند بر رفتارهای شما تأثیر مثبت بگذارد؟
هورمون عشق ممکن است به بدن شما کمک کند تا با برخی از موقعیت‌های مختلف احساسی و اجتماعی سازگار شوید.ترشح اکسی‌توسین مستقیماً با افزایش ارتباطات بین شرکای عاشق -به ویژه در هنگام مشاجره- مرتبط است.

تحقیقات انجام شده همچنین نشان می‌دهد که اکسی‌توسین می‌تواند به افراد مبتلا به اوتیسم کمک کند تا نشانه‌های اجتماعی را بهتر درک و به آنها پاسخ دهند.

رابطه بین اکسی توسین و مادر شدن چیست؟

اکسی‌توسین چندین نقش مهم در مادری ایفا می‌کند. این هورمون به رحم سیگنال می‌دهد که منقبض و زایمان شروع شود. همچنین با افزایش تولید هورمون‌های مرتبط، به پیشبرد فرآیند زایمان کمک می‌کند. پس از زایمان، به رحم کمک کرده تا به اندازه قبلی خود بازگردد.
هنگامی که کودک روی سینه مادرش می‌چسبد، باعث ترشح اکسی‌توسین می‌شود. این ترشحات به بدن سیگنال می‌دهد که شیر را برای نوزاد تولید کند.

مطالعات انسانی و حیوانی در مورد تأثیرات اکسی‌توسین بر پیوند مادر و کودک نشان داده که مادرانی که سطوح بالاتری از این هورمون را دارند، بیشتر رفتارهای محبت آمیز والدی را از خود بروز می‌دهند؛ رفتارهایی مانند همراهی مکرر با کودک، لمس محبت آمیز، آواز خواندن یا صحبت کردن با کودک به روش‌های صمیمانه و امور نظافتی و حمام کردن کودک.
برخی تحقیقات نشان می‌دهد که نوزادانی که این نوع تربیت را دریافت می‌کنند، افزایش اکسی‌توسین را تجربه کرده که باعث می‌شود بیشتر به دنبال ارتباط و تماس با مادر خود باشند و روابط مابین آنها بیشتر تقویت می شود.

آیا اکسی‌توسین می‌تواند اثر مشابهی در رابطه با پدر شدن داشته باشد؟

شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه والد شدن باعث تحریک ترشح‌ اکسی‌توسین  در پدران نیز می‌شود. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که انواع خاصی از تعامل بین پدر و نوزاد منجر به افزایش سطح اکسی‌توسین یا هورمون عشق می‌شود. این ارتباط شامل هدایت توجه کودک به سمت اشیاء خاص و تشویق کودک به کاوش است.

در همین زمینه بخوانید:

چگونه مثبت اندیش باشیم

تاثیر یوگا بر سلامت روان

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *