چرا لثه سیاه می شود؟

 چرا لثه سیاه می شود؟

لثه سالم رنگ صورتی دارد، اما لثه ای که بسیار رنگ پریده شده یا حتی به حالت سیاه تبدیل شده کمی خطرناک است و باید به آن توجه کنید. این بیماری را لثه سیاه می نامند.

لثه سیاه در همه افراد اتفاق رایجی نیست. تنها کسانی که بدن آنها زمینه ای از بیماری را داشته باشد، این درد را تجربه می کنند. بافت اصلی برای لثه شما یک بافت کاملاً محکم بوده که به راحتی تغییر نمی پذیرد. اما در صورتی که این بافت بر اثر انواع بیماری ها کمی تغییرشکل بدهد، بر روی سلامت دندان ها هم تأثیر منفی خواهد داشت. در هر صورت برای رفع مشکل باید در پی علت اصلی آن باشید.

افرادی که در طول روز بسیار زیاد سیگار می کشند، دچار لثه های تیره یا لثه سیاه خواهند شد. در داخل سیگار نیکوتین وجود دارد. این نیکوتین فراوان موجب خواهد شد تا ملانوسیت، ملانین زیادی را تولید کند. اگر لثه شما سیاه رنگ باشد، ظاهر مربوط به دهان بخصوص دندان های شما تغییر مهمی می کند. حتی اگر دندان های کاملاً سفید هم داشته باشید در نهایت با حالت کدر مشاهده می شوند، زیرا پس زمینه ی آنها از حالت صورتی به سیاه تبدیل شده است.

برخی از مواقع داروهای مصرفی خود را بررسی نمایید. یکی از داروها برای درمان کردن مینوسیکلین است. عفونت هایی از قبیل آکنه یا جوش با چنین دارویی برطرف خواهد شد. اما در واقع همین دارو با اثر خوب خود هم می تواند عوارضی همانند تیره شدن لثه را به دنبال داشته باشد. اگر پس از استفاده از این دارو دچار تغییری در وضعیت ظاهری دندان ها و لثه خود هستید، حتما برای درمان و رفع آن به پزشک بروید. پزشک شما می تواند با تغییر دادن داروی مصرفی این عارضه را برطرف کند.

در بین بیماری ها، برخی از آنها همیشه رخ نمی دهند، شرایط خاصی چه از نظر محیطی و چه از نظر ژنتیکی وجود دارد که می تواند بدن را آماده پذیرش آنها کند. یکی از بیماری های مهم در این زمینه پوتز جگرز نام دارد. این بیماری لثه شما را برای علائمی همانند پولیپ تشویق می کند. یعنی پس از ابتلا به بیماری این علائم را از خود نشان خواهید داد.

ممکن است تا بر روی لثه خود علائمی را ببینید که یکی از آنها نقاط قهوه ای رنگ است. با گذشت زمان بیماری موردنظر می تواند سبب خونریزی زیادی از دندان شود. وضعیت دهان به راحتی درمان نخواهد شد.

برای آنکه بتوانید از وجود چنین علامتی جلوگیری نمایید، حتماً مسواک زدن را از یاد نبرید. سعی کنید تا خراب شدن دندان های خود را با کمک مصرف متعادل قندها به تعویق بیاندازید. هرچه مصرف قند کمتر باشد، در نهایت دندان ها مدت زمان طولانی تری سالم می مانند. علاوه بر مسواک نخ دندان جهت حذف ذرات غذایی باقی مانده بین دندان ها گزینه مناسبی است.

برای آنکه با خونریزی لثه های خود مواجه نشوید از مسواک های با کیفیت خوب استفاده کنید. متأسفانه برخی از مسواک ها با دندانه های سفت و برخی دیگر هم با دندانه های بسیار نرم می توانند سبب آسیب شوند. در انتخاب وسایل موردنظر دقت نمایید و معتبرترین ها را خریداری کنید.

مطالب مرتبط

2 نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *