چطور بفهمید ماسک شما واقعا ماسک جراحی سه‌لایه است؟

 چطور بفهمید ماسک شما واقعا ماسک جراحی سه‌لایه است؟

ماسک‌های جراحی یک بار مصرف دردوران پاندمی کرونا به کالایی پرفروش بدل شده‌اند. در این میان ماسکهای جراحی سه لایه و ماسک ان-۹۵ بعنوان بهترین نوع ماسک برای

پیشگیری از ورود ویروس کرونا به بدن شناخته می شوند اما از کجا میتوانید بفهمید که ماسک شما واقعا یک ماسک جراحی سه لایه است؟برای شناخت بیشتر موضوع با

گشنیز همراه باشید:

این ماسک‌های از نوع ماسک‌های بافته‌نشده هستند که از سه لایه از مواد پروپیلنی بافته‌نشده تشکیل می‌شوند:

–  یک لایه بافته‌نشده بیرونی ضد آب که شفاف است.

–  یک لایه میانی پروپیلنی بافته‌نشده که یک فرآیند خاص ذوب به نام melt blowing تولید می‌شود و به رنگ سفید است.  

– یک لایه بافته‌نشده درونی که جاذب رطوبت است و به رنگ‌های سبز،آبی یا سفید است.

ماسک سه لایه جراحی

  • آزمایش‌هایی برای تشخیص ماسک سه‌لایه واقعی

آزمایش با مشاهده: لایه‌های سازنده ماسک را وارسی کنید. اگرسه لایه وجود نداشته باشد، ماسک تقلبی است.

آزمایش با آتش: لایه میانی ماسک جراحی از مواد پروپیلنی تولید شده با روش  خاص ذوب به نام melt blowing تهیه شده است و نه از کاغذ. بنابراین اگر این لایه روی آتش بگیرید، آتش نمی‌گیرد، بلکه بدون شعله ذوب می‌شود.اگر ماسک شما آتش می‌گیرد، ماسک سه‌لایه پروپیلنی نیست.

آزمایش با آب: لایه بیرونی ماسک طور طراحی شده است که ضد آب باشد.  بنابراین اگر مقداری آب روی لایه بیرونی ماسک بریزید، باید مشاهده کنید که آب جذب ماسک نمی‌شود. اگر این طرف بیرونی ماسک خیس شود، ماسک سه‌لایه پروپیلنی نیست.

آزمایش جذب الکتروستاتیک: لایه میانی ذوب‌شده خاصیت الکتریسته ساکن دارد. اگر این لایه را به صورت نوارهایی ببرید، اثر جذب الکتریسیته ساکن را احساس می‌کنید. همچنین این نوارها دارای الکتریسته ساکن به سطوح استیل (به خاطر داشتن بار الکتریکی) می‌چسبند. اگر ماسک شما این خاصیت را نداشته باشد، ماسک سه‌لایه واقعی نیست.

آزمایش عبور نور: لایه میانی ماسک که به عنوان فیلتر یا صافی برای جلوگیری از عبور باکتری‌ها عمل می‌کند، نباید خیلی سوراخدار باشد. اگر هنگامی که ماسک را جلوی یک منبع نوری می‌گیرید، نور زیادی از آن عبور می‌کند، باز ماسک سه‌لایه واقعی ندارید.

آزمایش تنفس: ماسک‌های جراحی سه‌لایه طوری طراحی شده‌اند که لایه میانی ذوب‌شده‌ با جذب الکتروستاتیک قطرک‌ها در سطحش مانع عبور آنها از  ماسک شود. لایه درونی ماسک برای جذب آب، عرق و بزاق است. هنگامی که این ماسک سه‌لایه را به صورت زده‌اید، خاموش کردن شعله‌ای مانند شعله شمع بسیار مشکل است. اگر با ماسک بتوانید به راحتی با دمیدن شعله را خاموش کنید، ماسک سه‌لایه‌ای در کار نبوده و تقلبی است.

آزمایش جذب آب: درونی‌ترین لایه ماسک برای جذب مایعاتی مانند بزاق، ترشات مخاطی و قطرک‌های ناشی از عطسه طراحی شده است. بنابراین اگر فرد ماسک زده عطسه کند، قطرک‌های خارج شده را جذب می‌کند و صورت فرد خیس نمی‌شود. اگر لایه درونی ماسک‌ جاذب آب نباشد، ماسک سه‌لایه مناسبی نیست.

با آرزوی سلامتی برای همه مردم جهان و رخت بربستن ویروس مهلک کرونا و بازگشت شرایط عادی در جامعه

در همین زمینه بخوانید:

آیا ماسک پارچه ای جلوی انتقال ویروس را میگیرد؟

مطالب مرتبط

1 نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *