چگونه خشکی پوست دست پس از شستشو را درمان کنیم؟

 چگونه خشکی پوست دست پس از شستشو را درمان کنیم؟

بیماری کرونا، بیماری ویروسی می که یکی از راه های مقابله با آن شستن دست ها می باشد، اما خشکی دست هم یک معضل دیگر است.

ویروس کرونا یک ویروس تقریباً خطرناک برای سیستم تنفسی می باشد. البته این بیماری در همه ی افراد به یک شکل تظاهر ندارد. در واقع می توان گفت که در فردی که سیستم ایمنی ضعیفی دارد این شرایط ایجاد می شود. بیماری تا حدی در ریه نفوذ می کند که فرد توانایی نفس کشیدن خود را از دست می دهد. در نهایت منجربه فوت خواهد شد.

افرادی که برای ابتلا به ویروس کرونا کاندید مناسبی هستند، افراد دارای بیماریهای زمینه ای خواهند بود. این بیماری ها به صورت مزمن در فرد بروز پیدا می کند. در حقیقت بیماری هایی نظیر بیماریهای کلیوی، بیماری دیابت، مشکلات قلبی  و … نمونه هایی از آن محسوب می شوند. بنابراین سعی کنید تا با در خانه ماندن از ورود این ویروس به بدن خود جلوگیری کنید.

از راه های دیگری که پزشکان به آن توصیه دارند، شستن مرتب دست هاست. البته این شستن مرتب دست ها هم اصولی دارد. از نظر سازمان بهداشت جهانی ویروس کرونا به راحتی از دست به بدن منتقل نمی شود. بلکه به دلیل آلودگی دست و ارتباط آن با مخاطی همانند چشم، دهان و بینی، احتمال انتقال ویروس بالا می رود.

بنابراین تا زمانی که نقاط حساس ذکر شده را توسط دستان آلوده خود لمس نکنید، احتمال ابتلا بسیار پایین است. افرادی که از دستکش استفاده می کنند نیازی به شستشوی مرتب دست ها ندارند. اما افرادی که کار می کنند و به سطوح آلوده بدون دستکش دست میزنند، احتمال آلودگی بیشتری خواهند داشت.

این افراد ممکن است تا به صورت ناخودآگاه دست های خود را به سمت بینی، دهان یا چشم ها ببرند. در نهایت آلوده می شوند. این ویروس همچنین از نظر تنفسی یعنی عطسه و سرفه انتشار سریع تری به دنبال دارد. بنابراین بهتر است تا برای زمان خروج از منزل حتماً از ماسک کمک بگیرید. به دلیل بزرگی مولکول های این ویروس احتمال انتقال کاهش می یابد.

خشکی پوست دست پس از شستشوخشکی پوست دست پس از شستشو

متأسفانه افراط در شست و شو با صابون یا سایر مواد ضدعفونی کننده می تواند خشکی پوست دست شما را به همراه داشته باشد.

رفته رفته پوست دست شما نسبت به مواد شیمیایی موجود واکنش نشان می دهد. نیازی نیست تا در طول روز، بارها دستان خود را بشویید. تنها زمانی که از بیرون وارد منزل می شوید، یا به سطوح آلوده دست می زنید، یا برای تهیه ی غذا اقدام می کنید، این کار ضرورت دارد. با شستشوی بیش از اندازه،رطوبت دست های شما کاهش خواهد یافت.

پس از کاهش رطوبت، دست ها خشک شده و احساس پیرشدن به شما دست می دهد. حتی گاهاً با ترک ها و پوسته هایی هم همراه خواهد بود. تنها راه حل پیشنهاد شده، استفاده از کرم های مرطوب کننده است.

پس از آنکه دست های خود را به مدت بیست دقیقه شستشو دادید، حالا زمان خشک کردن فرار می رسد. پس از آن می توانید از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. کرم را به خوبی در تمامی شیارهای بر روی کف دست بزنید.

دستکش خود را عوض کنید!

اگر پوست دست حساسی دارید، بهتر است از شستن متمادی خودداری کنید. بهترین روش استفاده از دستکش است. البته منظور ما دستکش هایی با ضخامت کافی هستند. بهترین نوع دستکش، دستکش مخصوص ظرف شستن خواهد بود. این دستکش با توجه لایه درونی خود حتی برای پوست های حساس هم مناسب هستند.

اگر پوست دست بسیار حساسی دارید و به این نوع دستکش ها هم حساسیت نشان می دهد، تنها راه موجود کمک گرفتن از دستکش نخی است. 

در همین زمینه بخوانید:

توصیه های ضد کرونایی در بانکها

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *