چگونه می توان ورم معده را درمان کرد؟

 چگونه می توان ورم معده را درمان کرد؟

در بین انواع بیماری ها یکی از رایج ترین که ارتباط مستقیمی با رژیم غذایی ما هم دارد در خصوص بیماری ورم معده می باشد.

برخی از افراد بیماری معده دارند اما از نظر پزشکی این درد تنها به افزایش اسید معده باز می گردد. در خصوص بیماری ورم معده شرایط کاملاً متفاوت خواهد بود. ارتباط مستقیم بین مواد غذایی مصرفی با تورم ایجاد شده در معده قرار دارد. پس از مصرف بخصوص موادی که سرشار از فیبر هستند این بیماری بیشتر خود را نمایان می کند.

گاهاً پیش می آید که در زمان گرسنگی هیچ توجهی به غذای مصرفی نداریم و صرفا با سرعت غذا خوردن را عاملی برای سیر شدن می دانیم.  در واقع این کار موجب می شود تا هوای بسیاری را به داخل معده خود راه دهیم و در نتیجه پس از فرو بردن این هوا دچار ورم معده خواهیم شد. این ورم رفته رفته به سمت قلب فشار وارد آورده و در نهایت می تواند تپش قلب و تنگی نفس هم ایجاد کند.

 راه هایی برای رفع ورم معده

  1. تغییر در زمان غذای مصرفی و کاهش ورم معده

در ابتدا تلاش کنید تا در زمان مناسبی غذایی را مصرف کنید. در همان ابتدای صبح صبحانه خود را میل کند. بهترین زمان برای صرف وعده ناهار در ظهر حدود ساعت ۱۲ خواهد بود. سپس برای شام نیاز است تا برنامه ریزی دقیقی داشته اید بین ساعت ۷ تا ۸ شام بخورید تا فرصتی برای هضم به معده شما داده شود. در نهایت می توانید با یک معده سبک برای خواب آماده شوید.

  1. راه حلی را برای هضم غذا در نظر بگیرید!

 یکی از داروهای گیاهی که ه صورت دمنوش می تواند توانایی بالایی در هضم مواد غذایی مصرفی شما ایفا کند به زنجیل باز می گردد. استفاده از زنجبیل هم در غذا و هم به صورت دمنوش به شما توصیه می شود. مصرف چند باره در روز ورم ناشی از هر نوع ماده غذایی را به صورت کامل برطرف خواهد کرد. همچنین پودر آویشن و ترکیب آن با نمک میزان شیرمعده شما را کاهش خواهد داد.

  1. هلیکوباکتر را درمان کنید!

 یکی از دلایل عمده دیگر در ابتلا به ورم معده را هلیکوباکتر عنوان می کنند. این باکتری می تواند میان تولید شیره معده شما را به شدت افزایش دهد. علاوه بر آن از هر بار مصرف مواد غذایی دچار تورمی عجیب و شدید در معده خود خواهید شد. تهیه یک ترکیب دارویی که شامل تخم بارهنگ بوداده و عسل است به حذف دردهای معده شما و همچنین از بین رفتن میکروب معده کمک می کند.

 برای از بین بردن نفخ ناشی از میوه ها می توانید آنها را به حالت کبابی درآورید. اما سعی کنید تا خوراکی ها زیر را از برنامه غذایی خود حذف نمایید!

حذف این غذاها الزامی است!

در ابتدا  فهرستی از بدترین مواد غذایی که میتوانید بخورید را تهیه کرده و انواع خوراکی ها از نوع روغنی و سرخ کردنی را از سفره غذایی حذف نمایید. اکثر غذاهایی که به صورت روغنی هستند نفخ زیادی ایجاد می کنند. وجود خامه در برنامه غذایی روزانه یک عامل دیگر در ابتلا به ورم معده خواهد بود. همچنین انواع نوشیدنی های گازدار علاوه بر تشدید اسید معده می تواند ورم معده را بیشتر کند.در پایان یادآور می گردد در صورت بروز هرگونه مشکل و ناراحتی در دستگاه گوارشی حتما در اولین فرصت به پزشک معالج خود و یا مراکز درمانی مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *