کارهایی که بهبود یافتگان کرونا باید انجام دهند

 کارهایی که بهبود یافتگان کرونا باید انجام دهند

بسیاری از افرادی که در ماههای گذشته به بیماری کرونا مبتلا بوده اند از تأثیر این بیماری بر روی عملکرد ریه ها و مشکلات تنفسی خود حتی پس از بهبودی کامل گلایه دارند.

افرادی که در چند ماه گذشته در موج عظیم کرونا به این بیماری مبتلا شده اند و علائم شدیدی را از خود نشان داده اند باید به این موضوع توجه نمایند که پس از درگیری شدید ریه به میزان چند درصد عملکرد ریوی آنها کاهش پیدا می کند. در حقیقت با برخی از کارها و تمرینات می توانید ریه های خود را بهتر از قبل تقویت نمایید. در صورتی که ریه با چند درصد افت تنفسی همراه شود، قطعا در سلامتی شما تأثیر منفی را بر جای می گذارد.

رژیم غذایی پس از کرونا و تقویت ریه

اولین مرحله از تقویت شدن بدن که می تواند سیستم ایمنی را به صورت مستقیم تحت تأیر قرار دهد و در نهایت ریه ها را به حالت قبلی باز گرداند، توجه به مواد غذایی است. رژیم غذایی شما باید از نوع بسیار کم چرب باشد و از همه سبزیجات و همچنین انواع نوشیدنی ها گرم و سرد کمک بگیرید. نوشیدنی ها باید به صورت سالم تهیه شوند. سعی کنید تا حتماً در رژیم خود از انواع میوه ها هم استفاده کنید.

انواع مشاغل و تأثیر آن بر روی عملکرد ریه ها

یکی از دلایل دیگری که می تواند بر روی سلامتی ما تأثیرگذار باشد به نوع شغل شما باز می گردد. افرادی که شغل آنها بسیار  پر خطر بوده سلامتی آنها بیشتر بخطر می افتد. برخی مشاغل مثل کارکنان مراکز درمانی,ترمینال ها و  بانک ها در معرض خطرات شدید ناشی از گسترش ویروس کرونا قرار دارند.بعنوان مثال توصیه های ضد کرونایی برای کارکنان بانک ها و عمل به آنها برای این قشر کارمندان بسیار حیاتی میباشد.

یکی از اصول برای جلوگیری از ورود ویروس برای بار دوم استفاده از ماسک خواهد بود. در صورتی که فرد بیماری ندارد از ماسک های فیلتردار کمک بگیرد اما اگر بیماری دارد بخصوص در بیماری های تنفسی توصیه می شود تا ماسک های پارچه ای را مورد استفاده قرار دهد.

این مشاغل پرریسک و پرخطر بیشتر به مشاغلی اشاره دارد که با انواع مواد با آلودگی بالا در ارتباط هستند. این افرد بهتر است تا در محیط زندگی و همچنین محیط کار خود از انواع گیاهان تصفیه کننده هوا کمک بگیرند. یکی از رایج ترین این تصفیه کننده ها آلوئه ورا و همچنین بامبو خواهد بود. علاوه بر این با وجود بوی خوشی که در محیط ایجاد می کنند حس بسیار خوبی را به شما القا خواهند کرد.

بهترین روش برای تنفس در مبتلایان پس از کرونا تنفسی است که از نوع بسیار عمیق بوده و با سیستم شکمی اجرایی شود. تنها در این صورت نگرانی های شما کمتر از قبل خواهد شد.  این افراد بهتر است تا در هوای آلوده بیرون قرار نگیرند. آلودگی هوا می تواند عملکرد ریه ها را ضعیف تر کند. همچنین باید از دود سیگار به عنوان یک دود ثانویه فاصله بگیرید. افرادی که این دود را استنشاق کنند دچار سرفه های پی در پی و عفونت خواهند شد.

رابطه بین حس بویایی و چشایی با بیماری کرونا

خواب کافی و تنفس صحیح

 برای تنفس راحت باید خواب تان را تنظیم نمایید. این خواب باید به صورت روتین و نظم دار  برنامه ریزی شود. سعی کنید تا ۶ ساعت خواب را به صورت خواب روتین روزانه خود داشته باشید. خواب باید در حد توصیه شده از سوی متخصصان باشد و خواب بیش از اندازه با نتیجه عکسی همراه خواهد بود. نقش خواب در درمان کرونا و استراحت کافی بسیار موثر میباشد.

محیط منزل

همیشه سعی کنید تا هر نوع گرد و خاکی را از روی وسایل و فرش ها حذف کنید. این کار نیاز به تمیز کردن روزانه دارد. برخی از افراد ریه ها و سیستم تنفسی تحریک پذیری دارند و در زمان بسیار کوتاهی علائمی را از خود نشان خواهند داد. ضمنا در این روزها دمنوش های ضد کرونایی را هم فراموش نکنید.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *