کودکان حساس خود را دریابید!

 کودکان حساس خود را دریابید!

زمانی که کودکان و فرزندان شما بسیار حساس هستند باید مراقبت بیشتری از آنها داشته باشید. در این حالت احساساتی که برای آنها تعریف شده نادیده گرفته خواهد شد.

یکی از ویژگی های بسیار بارزی که برای کودکان حساس تعریف می شود به غر زدن بر سر هر مسائلی ارتباط دارد. کودکانی که دارای روحیه ی حساسی هستند معمولاً مشکلات بسیاری برای آنها تعریف می شود. آنها همه چیز را حس می کنند حتی شاید این حس کردن بیشتر از بزرگسالان باشد. این حس بیشتر برای روحیه ی کودکانه آنها مناسب نیست. در مقابل شاید گروهی هم باشند که به همه چیز حتی امور مهم توجهی نشان نمی دهند.

چرا کودک من نسبت به سایر کودکان حساس تر است؟

والدینی که کودک  آنها حساس تر هستند این سوال را دائماً از خود می پرسند که چرا فرزند ما با چنین خصوصیات اخلاقی زندگی می کند؟ آیا نحوه تربیت ما با مشکلاتی همراه بوده که تا چنین حدی اثر گذار است؟ در واقع این پرسش کاملاً صحیح می باشد. شیوه های غیر اصولی که در تربیت فرزندتان وجود دارد عامل اصلی خواهد بود. روحیه کودک شما بسیار لطیف بوده اما عواملی همانند تنبیه او در جمع و حتی طرد نمودن وی هم می تواند به عنوان دلیل برای این حس گناه بنظر برسد.

والدین باید چه تغییری در رفتار خود ایجاد کنند؟

اگر در یک جمله بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم باید گفت که: والدین باید رفتار خود را با فرزندان تغییر دهند.

رفتار باید کاملا در نهایت آرامش باشد. هر نوع رفتار با خشونتی می تواند بر روی رفتار اثر منفی بگذارد. سعی کنید تا فرزندان آن دسته از کارهایی که دوست دارند را انجام بدهند. اگر علاقه ای نشان نمی دهد اصراری نکنید. البته این نکته هم مهم است که شما نمی توانید به صورت کامل کودک خود را از این موقعیت ها در امان دارید. به چیدمان اتاق کودک دلبند خود توجه ویژه ای داشته باشید و نهایتا اینکه مراقب کودکان خود باشید آنها باید با بچه هایی همبازی باشند که همانند آنها رفتار می کنند.

والدین باید آرامش خود را به صورت کامل حفظ نمایند و این آرامش را به دیگران هم منتقل کنند. جملات فوق العاده اثرگذار هستند. به فرزند خود آموزش دهید تا حال بد خود را با کارهای مختلف تغییر دهد از همانند آنها می توانیم به آواز خواندن اشاره کنیم. این حال در یک کودک نباید تداوم پیدا کند که رفته رفته تغییری در حال روحی او ایجاد خواهد شد.

سعی کنید تا برای فرزند خود یک مرز و محدوده را مشخص نمایید. این که فرزند شما حد و حدودی را برای خود بداند قطعا مقید به آنها خواهد بود. هر فردی حتی کودکان هم باید این موضوع را فرا گیرند که خودشا در اولویت هستند و سپس باید به بقیه افراد توجهی نشان دهند. حتما اگر همبازی دارد این همبازی باید همانند او باشد اما اگر رفتاری کاملا متفاوت دارد به دلیل تحت فشار قرار دادن فرزند با روحیه حساس وضعیت را برای او غیرقابل تحمل می کند.

در همین زمینه بخوانید:

۸ راه افزایش قد در کودکان با تغذیه، ورزش، خواب کافی

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *