گراتن بادمجان و طرز تهیه آن

 گراتن بادمجان و طرز تهیه آن

گراتن بادمجان یکی از خوشمزه ترین غذاهایی است که برای تهیه ی آن باید نکات ریزی را رعایت کنید. برای پختن گراتن کافی است تا تنها از اصول پخت به همراه مواد اولیه پیروی کنید.گراتن یا موساکا را اگرچه غذایی با اصالت فرانسوی دانسته اند ولی گراتن بادمجان از محبوبترین غذاهای یونانی بوده و مناسب سرو در مهمانی های شما میباشد.

 مواد اولیه جهت تهیه گرات بادمجان

برای آنکه این غذای لذیذ را در اختیار داشته باشید باید در ابتدا دو سیب زمینی از نوع متوسط را تهیه کنید. همچنین چهار بادمجان از نوع متوسط را از بازار روزانه خود خرید نمایید. در این بازار باید به دنبال خرید پیاز هم باشید. برای این غذا تنها یک عدد از پیاز کافی خواهد بود. در داخل گراتن نیاز است تا از گوشت چرخ کرده به میزان دویست گرم هم استفاده کنید.

برای تغییر دادن طعم این ترکیب نیاز است تا ادویه جاتی همانند فلفل از نوع سیاه و همچنین فلفل قرمز به همراه کمی از نمک و زردچوبه را بر روی میز کار قرار دهید. در کنار مواد ذکر شده باید از رب گوجه به میزان یک قاشق، همچنین سس سفید و کمی از پنیر پیتزا هم کمک بگیرید.

روش تهیه برای گراتن بادمجان

در ابتدا باید تمامی بادمجان های خود را به صورت دایره خرد نمایید. البته پیش از این کار نیاز است تا تمامی بادمجان ها را خرد کنید. این بادمجان ها برای آنکه به راحتی سرخ شوند و روغن کمتری هم بگیرند، باید در داخل آب به همراه نمک قرار داشته باشند. پس از این کار باید تمامی سیب زمینی های خود را پوست گرفته و در آب قرار داده تا آنها را بپزید.

 بادمجان ها باید در داخل تابه سرخ شوند. سعی کنید تابه شما نسوز باشد تا سبب چسبیده شدن  بادمجان ها به کف تابه نشود. در کنار این مواد تابه ای دیگر برداشته و پیازها را در آن خرد نمایید. سپس بر روی آن نمک به همراه زردچوبه و فلفل ها را بریزید. کمی روغن اضافه نمایید.

اجازه دهید تا این ترکیب به خوبی مخلوط شوند. حالا پس از تفت دادن نوبت به اضافه نمودن گوشت چرخ کرده می رسد. در آخرین مرحله می توانید سیر خرد شده را بر روی آنها بریزید. شما میتوانید  به جای گوشت چرخ کرده از گوشت مرغ هم در تهیه گراتن بادمجان استفاده کنید.

گراتن بادمجان و طرز تهیه آن

در آخرین مرحله نوبت به اضافه نمودن یک قاشق رب می رسد. سعی کنید که شعله گاز پایین باشد تا  سبب سوختن مواد هم نشود.  

مرحله بعدی اصلی ترین مسیر برای تهیه ی گراتن بادمجان خواهد بود. بنابراین باید فر را با صد و هشتاد درجه روشن و گرم نمایید.

روش لایه بندی برای تهیه ی گراتن به این صورت است که شما در ابتدا سیب زمینی ها را در برش های بزرگ، سپس بادمجان، در لایه بعدی و دوباره بادمجان ها و گوشت چرخ کرده و یا مرغ تکه شده را قرار می دهید. اما به یاد داشته باشید که اضافه نمودن سس تنها در مرحله آخر بوده و در نهایت با ریختن پنیر پیتزا کار شما به اتمام می رسد.  

برای آنکه بتوانید یک سس خوشمزه را برای سرو کردن با گراتن بادمجان تهیه نمایید، استفاده از آرد سفید به همراه شیر گرم و در نهایت کره توصیه می شود. تنها یک لیوان از شیر و یک قاشق از کره برای مخلوط شدن با آرد کافی خواهد بود.

در ابتدا آرد را در تابه میریزید که پس از کمی تفت دادن باید به همراه کره و شیر پخته شوند. هم زدن نقش مهمی در ترکیب نهایی آن ایفا می کند. غذای شما آماده است.

در همین زمینه بخوانید:

طرز تهیه جوجه ماستی ؛ روشی جدید در تهیه کباب جوجه

متداول ترین روش های پخت ماهی

مطالب مرتبط

1 نظر

  • دهنمون آب افتاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *