۷ روش ساده و سریع برای کاهش استرس

 ۷ روش ساده و سریع برای کاهش استرس

استرس و اضطراب از جمله حالات روانی و احساساتی هستند که در طول زندگی و بطور روزانه بارها تجربه می کنیم.مخصوصا بعد از شیوع جهانی کرونا طی دو سال گذشته و افزایش انواع فشار های روانی مادی و معنوی اهمیت توجه به فشار های روانی و استرس و شیوه های کاهش آن را دو چندان کرده است.

درمان استرس از اهمیت بسیاری برخوردار است چراکه استرس بیش از حد می تواند سبب تاثیر منفی بر زندگی افراد شود.

نگرانی در مورد مشکلات مالی، فشار سنگین کارها، بزرگ کردن کودکان، فصل تمام نشدنی امتحانات و مشکلات دیگر در شما ایجاد استرس و اضطراب می‌کند؟ تنها شما نیستید که با علائم استرس و اضطراب در طول روز دست و پنجه نرم می‌کنید.در این مطلب ۷ شیوه ساده و فوری برای کاهش استرس را بیان نموده ایم.با گشنیز همراه باشید:

نفس عمیق بکشید

تنفس فعالیتی است که همه انجام می‌دهیم و با این حال کاری است که به ندرت به آن توجه می‌کنیم. تمرکز بر تنفس یکی از قدرتمندترین راه‌های آرامش و ایجاد ارتباط میان ذهن، بدن و روح است. وقتی بر تنفس متمرکز می‌شویم، می‌توانیم میزان استرس خود را کنترل کنیم، خود را آرام کنیم و شفافیت ذهن‌ مان را باز یافته و از فشار های روانی وارده شانه خالی کنیم.

زمانی  که غرق در استرس هستید تنها چیزی که حتما باید به یاد داشته باشید این است: سه نفس عمیق. این روش قدرتمند و ساده‌ به کاهش احساس اضطراب و ترس که معمولا هم‌نشین استرس هستند، کمک می‌کند.

دوش آب گرم بگیرید

یکی از ساده ترین روش های موثر در کاهش استرس دوش گرفتن است.آب گرم برای کاهش استرس مفید است. وقتی مضطرب و عصبی می‌شویم، جریان خون در دست‌ها و پاهای ما کم می‌شود. آب گرم، جریان خون را به حالت اول برمی‌گرداند و بدن را متقاعد می‌کند که در وضع خوبی به سر بده و آمادگی استراحت داشته باشد.

 

روش های ساده و فوری کاهش استرس و اضطراب و فشار روانی

پیاده روی کنید

ورزش کردن تاثیری فوق العاده در کاهش استرس داشته و می تواند در عرض چند دقیقه جواب دهد. پیاده روی به شما این امکان را می دهد که از مناظر لذت ببرید، و در نتیجه تفکرات شما تحت تاثیر قرار داده و از استرس و فشار های روحی وارده بکاهد .پس برای کاستن از استرس یکی از ساده ترین راه ها پیاده روی و ورزش است.

با ماساژ استرس از شما فرار می کند !

 گاهی اوقات شدت استرس به حدی است که باعث گرفتگی ماهیچه ها در فرد می شود . در این شرایط می توانید از تکنیک ساده ماساژ برای کاهش استرس استفاده کنید :

هر دو دست را بر روی شانه ها و گردن قرار دهید با کف دست و انگشتان ، خود را ماساژ دهید. فشار دادن محکم با دست باعث آزاد شدن و رفع خستگی شانه ها می شود. با یک دست ، آرنج و بازوی دست مخالف را بگیرید و خوب ماساژ دهید. این کار را از بازو شروع کنید و تا انگشتان پایین بروید و ادامه دهید. حرکت را برای دست دیگر نیز انجام دهید .از تکنیک های  ماساژ پا هم می توانید استفاده کنید.

طرز فکر خود را تغییر دهید

شاید مهمترین نکته در خصوص استرس این است که در بسیاری از موارد، استرس مشکل را نشان نمی‌دهد بلکه در واکنش شما، استرس را نشان می‌دهد و نحوه درک شماست که موجب این واکنش می‌شود. اگر در کار خود با وظیفه دشواری روبرو شدید با تغییر نگرش و شیوه تفکر آن را به فال نیک بگیرید که از این طریق مهارت‌های شما تقویت شده و منجر به تغییر سبک زندگی شما هم می گردد.همواره می‌توان یک زندگی پر از استرس و ناراحتی را به یک زندگی پر تکاپو و مهیج تبدیل کرد.

در همین زمینه بخوانید:

طبیعت درمانی و نقش آن در رفع استرس و افسردگی

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *