شیر دادن مادران منجر به کاهش وزن پس از زایمان می شود

 شیر دادن مادران منجر به کاهش وزن پس از زایمان می شود

یکی از مشکلاتی که برای خانم ها پس از زایمان وجود دارد، در خصوص افزایش وزن آنهاست که با شیردهی به راحتی جبران می شود.

لاغر شدن همواره می تواند یکی از بهترین حس های دنیا باشد، اما به شرطی که به شیوه درستی به آن برسید. برخی از افراد پس از آنکه زایمان می کنند شروع به گرفتن رژیم های سختگیرانه دارند که در این زمان توصیه نمی شود. شما با یک راه حل بسیار ساده یعنی شیردهی می توانید کاهش وزن خود را به دنبال داشته باشید.

معمولاً شیردهی برای خانم ها کار بسیار سخت و دشواری خواهد بود. اما آنها باید از فواید این شیردهی برای رشد فرزند خود و همچنین بازگشت سلامتی به بدن پس از زایمان آگاه باشند. ما قصد داریم تا در مطلب کنونی به شما از اثرات بسیار مهم شیردادن توضیحاتی را ارائه دهیم.

کالری سوزی مادر با شیردهی

مادری که قصد دارد تا به نوزاد خود شیردهد، در هر بار شیردهی نیاز است تا کالری را بسوزاند. هر چه شیردهی شما به دفعات بیشتر باشد، به مراتب چربی سوزی هم بیشتر اتفاق می افتد. با شیردهی، چربی ها از بدن مادر خارج به بدن نوزاد منتقل می شود. البته این نکته را به خاطر بسپارید که چنین شیردهی در زمان های ۲۰ دقیقه ای اتفاق می افتد.

در حقیقت در ده دقیقه ابتدایی شیردهی تنها آب بدن نوزاد را تأمین می کنید، حداقل زمان توصیه شده برای انتقال چربی ۱۵ دقیقه است.

مادران برای تسریع در روند لاغری خود می توانند همزمان از یک رژیم مناسب هم کمک بگیرند. این رژیم باید نیازهای بدن به انواع ویتامین را تأمین کند. در صورتی در رژیم خود از مواد خاصی نوش جان کنید، در نهایت از راه شیر منتقل خواهد شد. شایان ذکر است که مصرف دمنوش ها به صورت خودسرانه و انتقال آن به شیر می تواند بر روی طعم تأثیر بدی بگذارد. شاید از آن پس نوزاد شما شیر کمتری را تقاضا کند.

شیر دادن مادران منجر به کاهش وزن پس از زایمان می شود

 بنابراین این بسیار اهمیت دارد که شما از چه نوع غذاهایی استفاده می کنید. در صورتی که تمایل به شیر در فرزند دلبندتان کمتر شده، رژیم را تغییر دهید. حتی می توانید در زمان شیردهی خود به راحتی از ورزش سبک هم کمک بگیرید.

باور غلط در خصوص نوشیدن آب

مادری که آب می نوشد، معمولاً برای نیاز بدن است که این کار را انجام می دهد. این نمی تواند به منزله لاغر شدن او باشد. در حقیقت پس از شیر دادن آب بدن کم شده و بدن با افزایش حس تشنگی آن را طلب می کند.

اهمیت تغذیه در زنان شیرده

در واقع در دوران شیردهی، به دلیل خروج شیر انواعی از ویتامین ها و مواد معدنی از بدن او خارج می شود. از این رو باید از مکمل هایی برای بازگشت این مواد کمک گرفته شود. در صورتی که مکمل مصرف نشود، احتمال کمبود انواع ویتامین با علائمی همانند ریزش مو وجود دارد. در این دوران حتماً از رژیم با کلسیم فراوان جهت بازگشت این مواد به بدن کمک بگیرید. علاوه بر لبنیات، باید از پروتئین ها هم برای تقویت بدن کمک گرفته شود.

مادران در دوران شیردهی خود نیاز دارند تا در محیطی کاملاً آرام حضور داشته باشند. علاوه بر این می توان گفت که استرس های ناشی از کم خوابی سبب افت حجم اصلی شیر آنها می شود. 

 این نکته را فراموش نکنید که کاهش وزن برای زنان در زمان شیردهی در همان ماه های اول اتفاق نمی افتد. در واقع این روند به صورت طولانی مدت بوده و معمولاً با رعایت نکات از ماه ششم مشهود است.

در همین زمینه بخوانید:

اهمیت انجام پاپ اسمیر در جوانی

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *