آکنه و زیبایی خانم ها

 آکنه و زیبایی خانم ها

آکنه از رایج ترین مشکلات زیبایی در خانمها

آکنه که در اصلاح به عنوان جوش شناخته شده، یکی از مهم ترین دلایل در تییر دادن چهره ی زیبای یک خانم به شمار می رود.

معمولاً در پیدایش آکنه ها دلایل متعددی عنوان شده است که در این مطلب قصد داریم که به تعدادی از آنها اشاره کنیم. علاوه بر آن به راه حل هایی برای رفع نمودن هرچه سریع تر آکنه هم خواهیم پرداخت. پس  در مجله گشنیز با ما تا انتهای مطلب همراه باشید.

 

آکنه و زیبایی خانم ها

آکنه از چه زمانی آغاز می شود؟

از زمان های شایعی که جوش ها بر روی صورت پدیدار می شوند، دوران بلوغ است. دورانی که با تغییرات متعددی در بدن روبه رو خواهید شد و این جوش ها می تواند مشکلات شما را دوچندان کند. شاید تغییرات دیگر آنچنان به چشم نیاید، اما آکنه بر روی صورت ایجاد می شود. روز به روز بر تعداد و بزرگی آنها هم افزوده می شود. جوش هایی به صورت قرمز رنگ و گاهاً چرکی که چهره ی شما را زشت جلوه می دهند.

شاید به این موضوع دقت کرده باشید تا پیش از این دوران جوشی بر روی صورت شما وجود نداشت. بله یکی از دلایل تغییرات هورمون هاست. این تغییرات را حتی در زمان نزدیک به قاعدگی خود هم تجربه خواهید کرد. حتی برخی از خانم ها در دوران بارداری خود هم جوش هایی بر روی صورت دارند. این آکنه در اکثر مواقع موقتی بوده و پس از گدشت مدت زمانی از بین می روند. بنابراین از دستکاری کردن آنها جداً خودداری کنید.

زمانی که به دوره میانسالی می رسید، تغییرات هورمونی به یک تعادلی می رسند و  تعداد آکنه ها کمتر از قبل خواهد شد. سعی کنید تا در دوران بلوغ و جوانی از خالی کردن جوش های چرکی و قرمز دست بردارید.  زیرا جای این آکنه تا پایان عمر باقی می ماند. فرورفتگی هایی که شاید بیشتر از جوش ها بر روی زیبایی شما مؤثر باشند.

آکنه و زیبایی خانم ها

چگونه می توانیم به درمان آکنه کمک کنیم؟

در اولین گام نیاز است تا به پزشک مراجعه کنید. پزشک متخصص بررسی کاملی را انجام می دهد شرح حال دقیقی از شما خواهد پرسید. سپس بر اساس علائم و توضیحاتی که شما ارائه می دهید تصمیم گیری انجام می شود.

برخی از مواقع به دلیل بروز عفونتی در بدن این غدد تحریک شده و آکنه ایجاد می شود. در چنین شرایطی پزشک داروهای تزریقی یا خوراکی آنتی بیوتیکی را برای حداقل رساندن تعداد باکتری ها تجویز می کند.

موارد دیگری هم هستند که تنها گذر زمان و عبور از دوران بلوغ و رسیدن به یک تعادل هورمونی به عنوان یک درمان بدون دارو در نظر گرفته می شود. اما افرادی هم هستند که با برخی از داروها به راحتی جوش های ایجاد شده آنها رفع خواهد شد.  

  پماد ترتینوئین(Tretinoin) و آدا پالن (Adapalene)در زمره ی داروهایی قرار دارند که به آسانی می توانند علائم برجای مانده از جوش را بهبود بخشند.

در افرادی ممکن است که این آکنه حالتی ملتهب، دردناک و کیستیک پیدا کند که در این وضعیت پزشک به تجویز ایزوترى‌تینوئین می پردازد.

توصیه می شود تا همیشه به زیبایی صورت خود اهمیت دهید. اجازه ندهید تا لوازم آرایشی برای مدت زمان زیادی بر روی صورت شما باقی بمانند. تا حد امکان هر روز صورت خود را با آب ولرم به همراه صابون بشویید. از ماسک های زیبایی هم برای برگرداندن رطوبت به پوست صورت خود استفاده کنید.

در همین زمینه بخوانید:

جذابیت خود را از بین نبرید | رازهای ساده جذاب بودن

رنگ موی مناسب شما کدام است؟

 

مطالب مرتبط

1 نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *