الفبای ست کردن لباس

 الفبای ست کردن لباس

چگونه براساس رنگها لباس های خود را ست کنیم

بسیاری از طراحان به راحتی با توصیه‌های ناب خود ما را در انتخاب کیف و لباس و سایر پوشاک کمک می‌کنند تا بتوانید لباس و کیف و پوشاک ست و هماهنگی بپوشیم. اما اگر بخواهیم خودمان این کار را انجام دهیم و برای شناخت اینکه چگونه باید لباس های خود را ست کنیم ؟ (هارمونی رنگ پوشاک). بهتر است با الفبای اصولی آن آشنا شویم تا بتوانیم همیشه خودمان این کار را انجام دهیم.

اگر قرار باشد کیفی بخریم بدانیم چه رنگی با لباس‌های ما تناسب دارد و ست می‌شود. هماهنگی رنگ‌ها یکی از مهم‌ترین  عوامل در زیبایی پوشش شماست. درک درست تئوری رنگ و انتخاب درست رنگ‌ها می‌تواند موجب هماهنگی کیف با سایر البسه و پوشاک شما گردد. در انتخاب مناسب کیف و هم نشینی و سازگاری رنگ‌ها که موجب جلوه هر چه بیشتر و زیبایی شما خواهد گشت باید بسیار دقیق و با اطلاعات کافی عمل کرد. ممکن است شما علاقه‌ی بسیاری به البسه کرم رنگ داشته باشید ولی در عین حال هم باید کیفی متناسب با نوع لباس و ابعاد لباس در نظر بگیرید و از آن مهم‌تر رنگ هماهنگی را در هنگام خرید کیف انتخاب کنید که با لباسی که می‌پوشید هم‌نشین و سازگار باشد که موضوع اصلی بحث ما در این مقاله است.با ما در مجله زندگی سبز و موفقیت گشنیز همراه باشید.

 

ست کردن لباس بر اساس رنگ

همه ما نیاز به آگاهی از چرخه رنگ داریم . چه در هنگام انتخاب لباس یا کیف مورد نظر چه هنگام خرید ملزومات آشپزخانه ، دکوراسیون اتاق ها ، رنگ پرده ها و… به شناخت رنگ ها و آگاهی از بهترین رنگ های مکمل ، سازگار و یا هماهنگ کنار نیازمندیم . چرخه رنگ ابزاری کلیدی برای انتخاب و هماهنگ کردن رنگ‌ها است . از بین بردن الگوهای قدیمی و جایگزینی ترکیب  رنگ ‌های متفاوت  می‌تواند  باعث انتخاب رنگ‌های مناسب برای شما شده و پویایی  دو چندانی را در روح  و زندگی شما داشته  باشد.

اصولاً چرخه تئوری رنگ  می‌تواند باعث خلق هارمونی و گیرایی بینندگان و ایجاد تعادل بصری در پوشش  شما  و درنتیجه خوش منظرشدن شما به خاطر استفاده از هارمونی رنگ را سبب شود.

رنگ‌های آنالوگ

ست کردن رنگ لباس

رنگ‌های آنالوگ رنگ‌هایی هستند که در چرخه رنگ  در کنار یکدیگر قرار گفته‌اند.این دسته از رنگ‌های خیره‌کننده در طبیعت نیز وجود دارد که در غروب آفتاب و یا هنگامه شفق  به خوبی دیده می‌شود گروه‌های رنگی آنالوگ، شامل سه رنگ می‌باشد. برای ساختن این دسته رنگی یکی از رنگ‌ها، نقش اصلی را دارد و بقیه رنگ‌ها نقش پشتیبان را ایفا می‌کنند.

چرا این ترکیب رنگ را استفاده می‌کنیم؟

 ترکیب رنگ‌های آنالوگ بیشترین هارمونی را دارد و جلوه خارق‌العاده‌ای را نیز به پوشش ما می‌دهند.

برای مثال به نمونه زیر نگاه کنید.

ست کردن لباس بر اساس رنگ

لباس، کفش، زیورآلات و کیف در کنار هم و باهم هماهنگ یا به قول عامیانه ست شده است. این ست از راه بهره گیری از رنگ‌های آنالوگ باهم هماهنگ شده است. شما با استفاده از حلقه راهنمای رنگ‌های مکمل یا همان چرخه رنگ می‌توانید لباس‌ها، کیف، کفش، ساعت، زیورآلات و کلاهتان را ست کنید و به راحتی از پس این سؤال بر بیایید که چه چیزی را با چه چیزی باید بپوشید و زیبایی را در پوشش با این روش چند برابر کنید.

رنگ‌های مکمل

لباس، کفش، زیورآلات و کیف در کنار هم و باهم هماهنگ یا به قول عامیانه ست شده است. این ست از راه بهره گیری از رنگ‌های آنالوگ باهم هماهنگ شده است.شما با استفاده از حلقه راهنمای رنگ های مکمل یا همان چرخه رنگ میتوانید لباس ها، کیف، کفش، ساعت، زیورآلات و کلاه تان را ست کنید و به راحتی از پس این سوال بر بیایید که چه چیزی را با چه چیزی باید بپوشید و زیبایی را در پوشش با این روش چند برابر کنید.

این رنگ‌ها دارای بالاترین نوع کنتراست یا تضاد بصری بوده و این حد تفاوت و برجستگی در کنار یکدیگر به‌شدت قابل‌مشاهده است این نوع ترکیب رنگ معمولاً برای انتخاب خط چشم در آرایش بانوان به خوبی به‌کاربرده می‌شود.

 هر رنگی یک رنگ مکمل را نیز داراست که دقیقاً در نقطه مقابل خود در چرخه رنگ وجود دارد.

برفرض مثال چند نمونه از این ترکیب رنگ‌ها را که مکمل نیزمی‌باشند می‌توان یادآور شد مانند قرمز و سبز یا زرد و بنفش.

 چرا این ترکیب رنگ را استفاده می‌کنیم؟

برای خلق کنتراست بسیار بالا و ایجاد یک کل که در عین اینکه یکپارچه باهم حس میشوند ولی در تضاد هستند.یا برای مثال اگر شما دارای قدبلندی هستید و میخواهید با قد معمولی دیده شوید با استفاده و راهنمایی از چرخه رنگ ها و انتخاب  رنگ‌های مکمل در پوشش خود می‌توانید این ارتفاع و قد خود را تا حدود قابل توجهی کوتاهتر و معمولی تر جلوه دهید.

 برای مثال به نمونه زیر که یک ترکیب آلی از ترکیب رنگ مکمل می باشد توجه کنید:

رنگها در لباس

همانطور که میبینید با اینکه رنگ ها در تضاد و تقابل از هم قرار دارند اما همنشینی بسیار چشم نواز و زیبایی را ایجاد کرده اند. زیبایی خیره کننده ای که در هنگام انتخاب پوشش با رویکرد رنگ‌های مکمل به وجود می‌آید حاصل این تضاد رنگی ست که چشم آدمی بسیار سریع متوجه آن می‌شود. استفاده از رنگ‌های مکمل موجب جلب توجه بیشتر می‌شود و تضاد موجود در رنگ‌های مکمل موجب پویایی و زنده‌تر بودن می‌شود.

نمونه دیگری در استفاده از  رنگ‌های مکمل وجود دارد که مصنوعی تلقی می‌شود ولی بسیار کارآمد است. همانند عکس انتخابی در زیر که رنگ‌های اصلی کمی دست کاری شده و تنالیته ی آن  تغییر کرده است. شما می‌توانید با بالا  و پایین  کردن تُن رنگ  به  بهترین  نوع  تأثیر  این هماهنگی بین لباس، پوشاک، کیف، کفش و.. برسید.

تصویر زیر یکی از نمونه هایی هست که در شبکه های مجازی و اینترنت در این خصوص منتشر شده ست:

ست کردن رنگ لباس و ترکیب رنگ

رنگ‌های مونوکروم

رنگ‌های تک‌فام یا مونوکرومی زمانی خلق  می‌شوند که شما  از یکرنگ استفاده می‌کنید. شما می‌توانید از یک نوع رنگ و با تنوع و گوناگونی همان رنگ به بهترین شکل استفاده کنید. روشنی و یا تاریکی گونه‌هایی از یک رنگ و همچنین ترکیب آن‌ها در کنار هم  که موجب زیبایی نیز می‌شود به خودی خود ایجاد هارمونی تک‌فام  رنگی را خلق می‌کند.

چنین ترکیب‌هایی بسیار سخت است که به نتیجه متناسبی برسد اما اگر به خوبی مدیریت شود درنهایت کوشش شما علاوه بر آراستگی در خود ظرافتی را نیز نهفته دارد که موجب جذابیت هرچه بیشتر شما می‌شود.

چرا این ترکیب رنگ را استفاده می‌کنیم؟

برای ظاهری حرفه‌ای تر و جذابیتی بیشتر یا به قولی برای اینکه بتوان زیبایی‌های خود را هرچه بیشتر بروز داد از این مدل رنگ‌بندی استفاده می‌کنیم.

اگر به عنوان مثال  شما دارای قد کوتاهی می‌باشید ، ترکیب رنگ مونوکرم برای تأثیرگذاری بر بلند بودن شما کمک می‌کند و خواهد توانست قد کوتاه شما قدی مناسب جلوه دهد. همان‌طور که رنگ‌های مکمل قد بسیار بلند را به قدی معمولی و مناسب بدل می‌کرد.

هم‌نشین کردن قسمت بالایی پوشش شما بارنگ  آبی روشن و قسمت پایینی پوشش شما بارنگ آبی تیره نوعی هم‌نشینی  منوکرومیک  را ایجاد می‌کند  که این  رنگ‌ها  همیشه با کسری از میزان روشن‌تر و یا تیره‌تر بودن از خودشان هماهنگ می‌شود و کلی جذاب را ارائه میکنند.

 برای مثال شما ترکیب مونوکروماتیک زیر را نیز می‌توانید مشاهده کنید .

الفبای ست کردن لباس

پوشیدن و  هم‌نشینی  مناسب البسه و کیف و کفش شما، با اندکی زمان، صرف حوصله و تلاش می‌تواند نتایج خوبی را در بستر خود داشته باشد که به نمود هرچه  بهتر زیبایی شما بسیار کمک خواهد کرد. نمونه های مطرح‌شده و همچنین سایر نمونه‌های دیگری که توجه شمارا جلب می‌کند خود نیز از نتیجه  اهمیت خلق هویت بصری و تجربه با ترکیب‌های مختلف به وجود آمده است و شما می‌توانید این نوع ترکیب رنگ‌ها را نیز برای خود آزمایش کرده و تأیید یا از پوشیدن آن امتناع کنید. این روش انتخاب و ست کردن انواع پوشاک برای شما می‌تواند تبدیل به یک بازی سرگرم کننده شود که چی رو با چی بپوشیم.می‌توانید با رنگ‌های مختلف بارها این بازی را امتحان کنید و بهترین هماهنگی در نوع پوشش خود برسید.

 

مطالب مرتبط

6 نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *