اهمیت انجام پاپ اسمیر در جوانی

 اهمیت انجام پاپ اسمیر در جوانی

پاپ اسمیر یکی از انواع روش های تأیید سلامتی در خانم ها، جهت بررسی سلول های دهانه رحم از نظر ابتلا به سرطان می باشد.

همانطور که می دانید رشد سلول های سرطانی در برخی از مواقع با علائم و در برخی از مواقع هم بدون علائم انجام می شود. سلول های دهانه رحم از انواعی هستند که شاید با شروع رشد سلول ها به سمت سرطانی شدن، تا مدت ها متوجه آن نشوید. این سرطان می تواند از سنین جوانی تا سنین بالاتر اتفاق افتد.

تنها راه حل برای تشخیص سالم بودن یا نبودن، کمک گرفتن از تست پاپ اسمیر خواهد بود. این تست می تواند در همه ی سنین انجام شود. اما توصیه ما به استفاده از آن از سنین جوانی خواهد بود. زیرا امروزه با توجه به شیوع بیماری های مقاربتی، سن ابتلا به سنین پایین تر نزول پیدا کرده که جای نگرانی دارد.

تست پاپ اسمیر معمولاً یکی از انواع تست های روتین برای خانم هایی است که ازدواج کرده اند. مواردی از ابتلا به سرطان در سنین شانزده تا هفده سادگی گزارش شده، که وجود خطر را بسیار جدی اعلام می دارد.

در واقع خانم هایی که در سنین باروری هستند، کاندید مناسبی برای انجام تست خواهند بود. زیرا در این سنین مقاربت های بیشتری وجود دارد. بنابراین احتمال انتقال هر نوع عفونتی از جنس مخالف هم بیشتر خواهد شد. در برخی از مواقع پایه و اساس ابتلا به سرطان سلول های دهانه رحم، در ابتدا به یک عفونت خاص باز می گردد.

 

اهمیت تست پاپ اسمیر

مهم ترین علامت برای انجام پاپ اسمیر

یکی از علائم روتینی که شما خود می توانید به راحتی آن را تشخیص دهید در خصوص سیکل قاعدگی است. معمولاً این سیکل از یک قاعده پیروی خواهد کرد. در یک زمان شروع و در زمان دیگر به پایان می رسد. ممکن است که در این بین با کم شدن یا زیاد شدن تعداد روزها هم مواجه شوید.

اما زمانی که در بین دو سیکل قاعدگی خود علائمی از خونریزی را می بینید این یک زنگ خطر است. برای پیگیری حتماً باید به نزد یک ماما یا متخصص زنان و زایمان بروید. خونریزی های بی دلیل در فاصله بین دو سیکل نیاز به انجام پاپ اسمیر را بیشتر می کند.

پاپ اسمیر چیست؟

پاپ اسمیر در واقع یک تست غربالگری برای خانم های سنین باروری می باشد. در این تست توسط ابزاری خاص، یک سری از بافت های دهانه ی رحم برای بررسی آزمایشگاهی برداشته می شود. هر فردی نمی تواند این کار را انجام دهد. تنها پزشک متخصص یا ماما توانایی انجام این کار را دارد. در صورتی که این پروسه به صورت غیر استریل انجام شود شانس افزایش عفونت را بالا می برد.

اهمیت تست پاپ اسمیر

 پیشگیری سرطان دهانه رحم

عواملی که می تواند این بیماری را به دنبال داشته باشد از عوامل ویروسی هستند که بر اثر مقاربت منتقل می شوند. عفونت سلول های دهانه رحم می تواند حتی سال ها پیش از ابتلا به سرطان هم تشخیص داده شود. تنها راه تشخیص هم بررسی های یک تا دوساله توسط پاپ اسیمر است.

یکی از مهلک ترین ویروس ها برای ابتلا، ویروس هرپس یا همان زگیل تناسلی خواهد بود. بنابراین شما با انجام یک تست ساده می توانید در سن پایین به عنوان مثال ۳۵ سالگی علائم اولیه سرطان را در همان ابتدا درمان کنید تا در سن ۵۰ سالگی به برداشته شدن عضو مهم، یعنی رحم، ختم نشود.

برخی از مواقع سرطان از نوع منتشره بوده و می تواند بافت های اطراف را هم درگیر کند و در نهایت  منجر به مرگ شود.

این تست بخصوص در زمان پس از زایمان هم از اهمیت خاصی برخوردار است. زیرا امکان ابتلا به انواع عفونت ها در پروسه ی زایمان وجود دارد. از این رو در روز ۴۲ پس از زایمان ، زمانی که رحم به حالت عادی خود باز می گردد، این تست را در مراکز بهداشتی یا در مطب پزشک انجام می دهند. 

بیشتر بخوانید:

چگونه خشکی پوست دست پس از شستشو را درمان کنیم؟

چگونه از کمبود ویتامین ث در بدنم آگاه شوم؟

  

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *