بیماری سی اف چیست؟

 بیماری سی اف چیست؟

یکی از بیماری هایی که شاید به اندازه کرونا بار منفی را بر روی سلامتی ما برجای می گذارد بیماری با نام سی اف خواهد بود. 

تمامی بیماری هایی که بتوانند درگیزی ریه ها را به همراه داشته باشند باید به سرعت مورد پیگیری قرار گیرند. در حقیقت این بیماری ها می توانند سلامت فرد را به خطر انداخته و حتی او را به کام مرگ هم بکشانند. در اولین مرحله درمان باید بتوانیم توان ریه او را حفظ کنیم. دقت کنید که هرچه این توان کاهش پیدا کند، فرد یک گام به سوی مرگ نزدیک تر خواهد شد.

فیبروز کیستیک یا بطور اختصاری سی اف  نوعی بیماری مربوط به ریه ها بوده که از زمان ابتدایی تولد با او همراه خواهد بود. این فرد مشکلاتی را با خود به همراه دارد که از جمله آنها می توانیم به مشکل در هضم نمودن مواد غذایی مصرف شده، همچنین عرق کردن بیش از اندازه و در نهایت عفونت ریه را نمونه های مهمی از علائم بدانیم. فارغ از آنها فرد می تواند با علائم دیگری هم مراجعه کند.

این علائم که شاید کمتر اختصاصی هم باشند به مشاهده چربی در داخل مدفوع، وزن نگرفتن فرد مبتلا، عرق شور، سرفه های شدید و به همراه داشتن خلط. هریک از این عوامل باید بررسی شوند تا بتوان به یک نتیجه گیری منطقی رسید.

یکی از عوارض بسیار مهم و شاید کمی هم نادر به فیبرو کیستیک آن اشاره دارد. این علامت نه تنها در خانم ها بلکه در آقایان هم دیده خواهد شد. بنابراین یک علامت اختصاصی در مردان نیست. فرد شکایت بسیاری از احساس درد و سوزش در قفسه سینه خود را دارد. این درد همانند درد ناشی از اسید معده می تواند فشار مضاعفی را وارد آورد. متأسفانه اگر چنین بیماری رخ دهد درمان قطعی را به همراه نخواهد داشت.همانگونه که اخیرا در بیماری کرونا نیز شایعاتی در خصوص مشکلات تنفسی پس از بهبودی از کرونا وجود دارد.

در صورتی که بتوان این علامت را به موقع تشخیص داد درمان آن کمی راحت تر خواهد بود. این بیماری به صورت ارثی در حالت مغلوب به افراد منتقل می شود. تعداد بسیاری از کودکان در دنیا وجود دارند که از آن رنج می برند اما هیچ درمان قطعی وجود نداشته و تنها نیاز است تا با آن مدارا کنید. داروهایی برای کنترل وجود دارد اما به صورت قطعی علامت را از بین نمی برند.

اوج درگیری بیماری سی اف بر روی ریه ها است، اما سایر اجزای تنفسی ما هم در امان نیستند، به عنوان مثال می توان به سینوس ها و حتی سیستم گوارشی و در مواردی نادر قسمت تحتانی بدن شامل سیستم تناسلی را هم درگیر نمایند.

از عوارض بر روی سیستم تناسلی میتوان به  ترشحات بسیار بد بو در برخی موارد اشاره نمود، سیستم تنفسی به انسداد روده ها و تغییرات در مدفوع هم  ممکن است منجر شود.   تنها راه کنترل برای بیماری سی اف را به کمک گرفتن از داروهای بهبود بخش برای خلط سینه نست داده اند. البته این داروها هم مدت زمانی دارند و دوباره حالت ها باز خواهد گشت.

 این داروها باید در فاصله زمانی دوازده ساعته به بدن برسند تا علائم را در حالت کنترلی قرار دهند. متأسفانه هزینه های درمانی چنین بیمارانی به خوبی پوشش داده نمی شود، در نتیجه سلامت آنها با کمی بی توجهی به خطر خواهد افتاد. لازم به ذکر است که به هنگام بروز هرگونه مشکل جسمی ضمن پرهیز از هرگونه خود درمانی به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه نمایید.

در همین زمینه بخوانید:

درمان های خانگی برای مشکلات تنفسی

رابطه بین حس بویایی و چشایی با بیماری کرونا

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *